Facebook Google+ Twitter

Harry Potter i duże piwo

Pijana Hermiona, Neville serwujący drinki, Ron sączący miód pitny i w końcu Harry bawiący się w najlepsze z profesorami. Czy Howard ma problemy alkoholowe?

 / Fot. PAPMiliony fanów ze zniecierpliwieniem czekało na kolejną cześć bestsellerowej serii przygód Harry'ego Pottera. Z kolei miliony rodziców po obejrzeniu „Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi” z pewnością zacznie się martwić o swoje pociechy. Scena po scenie, widzimy jak młodzi adepci magii i ich profesorowie wspólnie sączą, wypijają duszkiem i wlewają w siebie różne rodzaje alkoholów, po to tylko, aby uspokoić swoje nerwy, wzmocnić odwagę czy dodać sobie otuchy.

Film na podstawie szóstej już książki J.K. Rowling poświęcony jest w większym stopniu dorastaniu głównych bohaterów, niż opisowi świata czarodziejów. Miłość i dojrzewanie są w centrum rozwoju akcji. Już jako 16-letni studenci Hogwardu, Harry, Ron i Hermina cieszą się nową wolnością, włączając w to beztroskie wycieczki do pobliskiego pubu w miasteczku Hogsmeade.

W jednej ze scen bohaterowie zamawiają słodkie piwo, bardzo popularne wśród młodych czarodziejów, zwane butterbeer. Widzimy jak Hermiona z uśmiechem na ustach i wąsami z piany kończy swój napój. Na co dzień spięta i sztywna kujonka zaczyna nagle zachowywać się dość nietypowo. Pijana, z rękami założonymi na ramionach swoich towarzyszy, wraca do Hogwardu. Widok istotnie komiczny.

Takich scen w najnowszym filmie o Harrym znajdziemy wiele. Wzbudzają one spore oburzenie wśród rodziców najmłodszych fanów Harry'ego Pottera. Co ciekawe, po premierze w Wielkiej Brytanii sprzeciwy narastają. Prawo brytyjskie zezwala bowiem na picie alkoholu po ukończeniu 18 roku życia. Mając 16 lat można jednanie zamówić alkohol do posiłku, dlatego też według tamtejszych przepisów bohaterowie filmu łamią prawo. Piją piwo, nie jedząc nic.

Sprawą zainteresował się Instytut Medycyny (Washington w USA). Komisja do spraw nieletnich, stwierdziła, że istnieje „duże prawdopodobieństwo”, że sceny eksponujące picie alkoholu przez uwielbianych na całym świecie bohaterów, mogą zwiększyć użycie alkoholu przez młodocianych fanów. Dodatkowo podkreślono, że nie oznacza to, iż dzieciom nie wolno obejrzeć nowej części przygód Harry'ego Pottera. Dużą rolę odegrać powinni rodzice, których zadaniem jest przede wszystkim wytłumaczenie swoim pociechom jak szkodliwe jest spożywanie napojów procentowych.

Z kolei wytwórnia filmowa Warner Brothers, broniąc swojej produkcji, zaznaczyła, że sceny z bohaterami pijącymi alkohol można zinterpretować na wiele sposobów. Przede wszystkich chciano wiernie odwzorować książkę J.K. Rowling. Po drugie zapewniają, że nie ma czym się martwić. Nie jest to bowiem „prawdziwa szkoła, prawdziwi nauczyciele, prawdziwi uczniowie, a co za tym idzie nie są prawdziwe także sceny z alkoholem w roli głównej”. Czy takie naiwne wytłumaczenie uspokoi rodziców młodych miłośników Harry'ego Pottera?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Julita Szeremeta
  • Julita Szeremeta
  • 15.11.2010 16:00

Ja na waszym miejscu nie skupiałabym się na filmie tylko na waszej wiedzy o nim. Hogward? Hermina?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najpierw propagowala satanzim i magię, teraz alkoholizm. Na stos! hehehehee... Nie mają się ludzie czym zajmować to promują film walcząc z nim :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.