Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7493 miejsce

Harry Potter uzależnia?

Fanów Harry’ego Pottera nie brakuje. Powieści J.K. Rowling podbiły serca milionów czytelników na całym świecie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można się od nich... uzależnić.

Z najnowszych badań wynika, że co dziesiąty czytelnik Harry’ego Pottera wykazuje typowe objawy uzależnienia. Oznacza to, że na całym świecie jest kilka milionów uzależnionych potteromaniaków.

Harry Potter, różne wydania / Fot. Seweryn Lipoński

Cztery godziny dziennie z Harrym


Badania przeprowadziła grupa naukowców z Pensylwanii (USA), na czele z profesorem Jeffreyem Rudskim. Pod uwagę wzięto grupę 4 tys. przypadkowych fanów Harry’ego Pottera. Obserwowano ich zachowanie, codzienne czynności oraz sposób spędzania wolnego czasu. Szybko wyszło na jaw, że aż 10 proc. spośród nich jest uzależnionych od swojej ulubionej powieści. Trudno się dziwić, skoro na różne czynności związane z Harrym Potterem poświęcają średnio ponad cztery godziny dziennie!

Inne charakterystyczne objawy takiego uzależnienia, to depresja z powodu wydania ostatniego tomu Harry’ego Pottera, a także nocne koszmary toczące się w świecie magii.

Profesor Rudski zaznacza zresztą, że uzależnienie często nie jest związane z samymi książkami. - Seria już się zakończyła. Uzależnienie wiąże się bardziej z całym pozostałym szumem na świecie – tłumaczy. W istocie, ogromną rolę w nakręcaniu światowej potteromanii odegrały – i nadal odgrywają – najróżniejsze gadżety z wizerunkiem młodego czarodzieja, jak choćby kalendarze, kubki, koszulki, notatniki... Nie wolno też zapominać o grach i filmach na podstawie powieści J.K. Rowling. Do nakręcenia pozostały jeszcze ekranizacje dwóch ostatnich części. „Harry Potter i Książę Półkrwi” ma pojawić się w kinach w listopadzie tego roku. A poprzednia część, „Harry Potter i Zakon Feniksa” przyniosła latem 2007 r. dochód w wysokości ponad 900 mln dolarów.

Ciekawość czy uzależnienie?


Co ciekawe, sami zainteresowani, czyli fani Harry’ego Pottera, wcale nie uważają się za uzależnionych. – Na pewno mnie to fascynuje, ale nie czuję się uzależniona – twierdzi Patrycja z Warszawy. Z kolei 16-letni Michał z Żyrardowa zwraca uwagę, że powieści autorstwa J.K. Rowling po prostu są bardzo wciągające: - Harry’ego czyta się, ponieważ jest podzielony na kilka części. Każda nasuwa nowe pytania i niesie coś nowego. Chęć poznania odpowiedzi to nie uzależnienie, tylko ciekawość!

Potterowskiego uzależnienia nie należy jednak lekceważyć. - Każde uzależnienie naprawdę jest uzależnieniem – przestrzega profesor Rudski. – Uzależnienie od narkotyków nie jest niczym innym niż uzależnienie od Harry’ego Pottera, internetu czy pornografii. Skutki też bywają równie opłakane: najbardziej obsesyjni potteromaniacy mają problemy ze snem, mało czasu poświęcają na sport i rekreację. Częste jest też obniżone poczucie własnej wartości, a w skrajnych przypadkach – nieuprzejme i agresywne zachowanie wobec ludzi.

Warto wspomnieć, że uzależnienie od Harry’ego Pottera może mieć też pozytywne strony. Przekonał się o tym sam profesor Rudski – jego córka, nałogowa potteromaniaczka, zaczęła uczyć się łaciny, by poznać etymologię różnych zaklęć występujących w powieści.

Szaleństwo związane z Harrym Potterem ogarnęło niemal cały świat i trwa nieprzerwanie od kilku lat. Z pewnością nieprędko doczekamy się książki, która stanie się podobnym bestsellerem, pobije wszelkie rekordy wydawnicze – a nawet zacznie uzależniać niektórych czytelników. Niewykluczone zresztą, że wyjdzie ponownie spod pióra J.K. Rowling. Autorka Harry’ego Pottera od kilku miesięcy nie ukrywa bowiem, że już pracuje nad kolejną, zupełnie nową powieścią dla dzieci i młodzieży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

daniel
  • daniel
  • 29.03.2011 18:39

Harry Potter uprawiał sex z hermioną

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.03.2009 11:41

Nie tylko młodzi czytelnicy uzależniają się od Harrego Pottera! Mam lat mnóstwo a mogę czytać tę powieść, tom po tomie, na okrągło ;) I jestem przypadkiem z drugiej strony skali skrajności: moja uprzejmość wobec ludzi staje się przysłowiowa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie biorę niczego, Pottera też!

Komentarz został ukrytyrozwiń

może i jestem uzależniona, nie wiem kłócić się nie będę :D hihihi

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak... to plusik za to, że ładnie napisane :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Autorka Harry’ego Pottera od kilku miesięcy nie ukrywa bowiem, że już pracuje nad kolejną, zupełnie nową powieścią dla dzieci i młodzieży."

Trochę mnie dziwi to zdanie, bo w jednym z wywiadów (szczerze? Nie pamiętam kiedy był, wiem że był) mówiła, że następna jej książka będzie przeznaczona dla osób dorosłych... No cóż, może przez czas od tego wywiadu zmieniła zdanie :)

Ładnie napisane ^^

Komentarz został ukrytyrozwiń

czytałam o depresji wśród małych fanów Harego Potera,
plus za tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeśli nowa powieść Rowling będzie tak kiepska jak ostatni Potter, to konta sobie nie doposaży;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.