Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16009 miejsce

Haterzy karmieni moją piersią

Czy da się uniknąć kontaktu z haterami? Czym przejawia się ich działalność i jakimi motywami się kierują?

troll / Fot. graf. Artur HampelZacznijmy od opisu hatera ( hejtera) powołując się na definicję zawartą na portalu i-slownik.pl

"Hater lub hejter
(czyt. [hejter]) – internauta, który na każdym kroku wyraża swoje niezadowolenie, nienawiść w stosunku do wszystkich i do wszystkiego. Hater przegląda blogi czy fora internetowe i zamieszcza negatywne komentarze na temat osób lub rzeczy, niezależnie czy w rzeczywistości komentowana osoba czy rzecz jest pozytywna czy nie. Hejter wszczyna kłótnie, obrzuca innych obelgami, próbuje wszystkich rozzłościć swoimi komentarzami i wpisami, „minusuje” filmy lub inne materiały umieszczone przez kogoś innego. Zazwyczaj nienawiść hejtera wynika z jego niepowodzeń życiowych lub wprost ze złośliwości lub zazdrości z czyichś dokonań. Nierzadko hater jest na tyle zdeterminowany by umieścić negatywny komentarz, że zakłada wiele kont w serwisie, by jak najbardziej zaszkodzić autorowi treści lub innym internautom.
Bliskim synonimem hatera jest stare określenie troll, które obecnie wyszło z użycia na rzecz hejtera."

Jak wynika z opisu, sprzyjające warunki dla poczynań haterów wynikają z pewnych rozwiązań stosowanych na wszelkiego rodzaju portalach.
Są to systemy ocen, komentarzy oraz opinii wyrażonej ikonami (+/-, kciuki itp.symbole o podobnym znaczeniu)

Haterzy czują się najlepiej w sytuacjach, kiedy do czynienia mają z osobą jawną, którą oceniają i komentują jako najczęściej anonimowi użytkownicy. Często zakładają więcej kont niż jedno, by jeszcze dobitniej wyrazić swoje niezadowolenie lub zaszkodzić autorowi materiału poddawanemu ocenie, bądź też komentowanemu.

Czy jest jakiś sposób na haterów?

Najskuteczniejszym sposobem na takie zachowania w sieci, jest pozbawienie na danym portalu systemu ocen, komentarzy etc.. Niestety jest to również rozwiązanie najbardziej radykalne, gdyż uniemożliwia jednocześnie komunikację internautów - społeczności pragnących wyrazić swoją opinię w sposób pozbawiony złośliwości, nie mają możliwości uzupełnienia materiałów o cenne informacje, podsunięciu autorowi często cennych wskazówek itd., itd.

Kolejnym rozwiązaniem jest bardziej wytężona praca administratorów zarządzających serwisem, na którym swoją działalność "pielęgnują" haterzy.

Niemal każdy użytkownik posiada swoich, nazwijmy to, "przypisanych do siebie haterów". Najczęściej są to znajomi autora, członkowie rodziny lub też osoby, które z niewiadomych przyczyn "tryskają" niechęcią do danej osoby.
Mówiąc tutaj o kolejnym rozwiązaniu, mówię o identyfikacji numeru IP, z którego nagminnie dawane są negatywne "sygnały" dotyczące opublikowanych prac, bądź też wypowiedzi konkretnej osoby narażonej na hating.

Każdy administrator serwisu ma możliwość blokowania takich IP, za którymi kryją się haterzy. Wymaga to jednak zaangażowania ze strony administratora, zarówno czasowego jak personalnego.

Obrona autorów (internautów) przed hatingiem, stanowi dla administratorów nie lada wyzwanie. Pokazuje również, czy administrator docenia wysiłek autorów publikacji na swoim portalu i czyni starania do zminimalizowania zjawiska hatingu, broniąc tym samym swoich "podopiecznych", czy też pozostawia ich samym sobie.

Doświadczenia internautów są przeróżne. Długotrwałe oddziaływanie haterów odbija się nie tylko na jakości prezentowanych materiałów przez autorów. Z biegiem czasu powodują zanik publikacji lub komentarzy, w końcu opuszczenie portalu.

W takiej sytuacji cel hatera został osiągnięty. Przegląda dalej internet, wyszukując swojej ofiary na innych portalach, by cały proces powtórzyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (31):

Sortuj komentarze:

Panie Arturze, artykuł potrzebny i ciekawy, i oczywiście nie napisany w próżnię, tylko odnoszący się do sytuacji na W24. Nie można winić haterów za zachowania niekulturalne, agresywne, obraźliwe i deprecjonujące innych. W każdej społeczności są takie jednostki i to jest normalne (wynika z krzywej Gaussa :-). Hating jest wyrazem tchórzostwa, braku argumentów, i ogólnej nienawiści do świata. Możliwość wyładowania kompleksów daje jedynie słabo chroniony serwis. To jest podobna sytuacja do działań hakerów. Jeżeli portal ma "dziury", zawsze będzie atakowany. Cały ciężar ochrony serwisu i użytkowników spoczywa na administracji. Gdyby wdrożyć pomysły, które tu od dłuższego czasu padają (jawne profile przy "kciukach" , zapis IP, moderacja), to nie mielibyśmy do czynienia z sytuacjami, które zniechęcają autorów grających fair-play do zabierania głosu. Na W24 jest wielu zasłużonych autorów. Mają niekwestionowany staż i cieszą się zaufaniem pozostałych użytkowników. Może /skoro najwyraźniej redakcja nie daje sobie rady z tym problemem/, wdrożyć ich do możliwości moderacji komentarzy ? Myślę nawet, że taka usługa powinna być w pewien sposób wynagradzana. Oczywiście, wszystko to przy idealistycznym założeniu, że redakcji zależy na utrzymaniu wysokiego poziomu serwisu i walce z haterami. Jeżeli zależy jej tylko na ilości komentarzy, nieważne jakiej jakości, to wręcz przeciwnie - hatowanie jest opłacalne z czysto komercyjnego punktu widzenia. I tutaj dążenie do zysku przegrywa z kulturą wypowiedzi, degradując jakość portalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem jakas odmiana trolla, Bog zaplac.
Powinienem isc do spowiedzi i uczciwie powiedziec ze lubie trolle ?
Jak latwo opluc trolla bez zrozumienia, gratuluje.
Mozemy wrocic do tematu ?
Mowmy o wirtualnym swiecie i jego zaletach, prosze, nie o dinos.
Czy juz jestem "hater", bo sie odwazylem, kiedy dostane ten tytul ?
Czy moge pozostac trollem, lubie to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niczego nie pojalem.
Trolle sa juz zalegalizowane czy tez zgodnie z prawem tolerowane, nie mylmy z hackerami ? itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wydaje mi się, żeby przy zmianie jednego szczegółu w profilu potrzebne było za każdym razem wgrywanie zdjęcia. Zresztą mniejsza o to bo nie ma to najmniejszego związku z tematem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale adres inny .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zmieniałem profilu, cały czas używam tego samego. Łatwo sprawdzić, że są tu moje wszystkie artykuły i komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartłomiej Bąk 15:24
Zmienił Pan profil i zapomniał wstawić awatar .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój komentarz odnosił się do pana Marka .

Natomiast za ten:
"Bartłomiej Bąk
Dzisiaj 20:33
Dobrze, że nie walczą o ulgi podatkowe w zamian za trollowanie."

- Na prawie każdym szanującym się forum autor dostał by ostrzeżenie za tekst nic nie wnoszący do dyskusji za to podkręcający atmosferę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stąd właśnie wynika owa polityka ostrzeżeń i czasowego zakazu wypowiadania się. Ci ludzie chcą należeć do jakiejś społeczności i mieć możliwość wypowiadania się, w związku z czym można ich powoli wychować i nauczyć z grubsza spokojnego stylu wypowiedzi. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, cytuję Twoje słowa "...Wydaje mi się, że im większa anonimowość, tym większa skłonność do zachowań głupich i agresywnych"

Znany, światowej sławy psycholog Philip Zimbardo, wręcz udowodnił to o czym piszesz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.