Facebook Google+ Twitter

Havel: UE musi jasno wskazać agresora w konflikcie gruzińskim

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-31 17:39

Zdaniem byłego prezydenta Czech Vaclava Havla podczas szczytu UE w Brukseli Rada Europejska powinna jasno określić, kto był agresorem w konflikcie na Kaukazie. Havel oczekuje od Europy także dalszych kroków w odpowiedzi na energetyczny szantaż Rosji.

Były czeski prezydent powiedział w wywiadzie dla Czeskiej Telewizji, że nie wierzy w to, że szefowie państw i rządów na unijnym szczycie w Brukseli powiedzą Rosji jasno, iż to ona jest głównym winowajcą konfliktu na Kaukazie. Twierdzi, że posłużą się raczej "sztucznym, dyplomatycznym językiem". Uważa jednak, że i z takiej wypowiedzi powinno wyraźnie wynikać, że to "niedźwiedź nadepnął na karzełka, który go drażni".

Vaclav Havel sądzi, że Unia Europejska boi się podjęcia bardziej zdecydowanych działań wobec Rosji, na przykład ochłodzenia stosunków gospodarczych, bo jest przez Moskwę szantażowana dostawami nośników energii. Powinna zaś dać jej do zrozumienia, że jest w stanie je oszczędzać.

Jak na razie jednak zdaniem byłego prezydenta Czech wygląda na to, że największą z wszystkich wartości jest ropa. Że jest ważniejsza niż "wszystkie prawa człowieka, niezawisłość państw i takie tam drobiazgi".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.