Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

241 miejsce

Hawaje tonące w śniegach

Być może tytuł trochę na wyrost, ale faktem jest, iż Hawaje bywają miejscami po pas w śniegu. Zdarzają się tam nawet burze śnieżne z błyskawicami. Obrazu egzotyki dopełniają fascynujące szczyty wulkanów.

Wulkany na Hawajach. Mauna Kea i Mauna Loa / Fot. NASA/USGSŚnieg raczej nie jest tym, co może nasunąć się na myśl o Hawajach. Ale niemal każdego roku, szczyty wulkanów Mauna Kea i Mauna Loa są przez pewien czas białe. Satelity uchwyciły zjawiska w roku 2014, 2015 i ostatnio w grudniu 2016, co przedstawiają zdjęcia.

Sensor Operational Land Imager (OLI) będący na wyposażeniu amerykańskiego satelity Landsat 8, zarejestrował obrazy ośnieżonych szczytów w ich naturalnych kolorach; zdjęcia wykonano w dniu 25 grudnia 2016 r.. Burza jaka miała miejsce w dniu 18 grudnia, przyniosła nie tylko śniegi, ale i grzmoty z błyskawicami. Chociaż śnieg na Hawajach nie jest niczym niezwykłym (może zdarzyć się nawet w lecie), to już burze śnieżne są rzadziej spotykane.

Mauna Kea - najwyższy wulkan archipelagu Hawajów (wys. 4205m n.p.m.) / Fot. NASA/USGSMauna Kea wznosi się na wysokość 4,205 metrów n.p.m. (35 metrów wyższy niż Mauna Loa). Jest jednym ze starszych, drzemiących wulkanów na Hawajach, o nieregularnym zboczu znaczonym licznymi stożkami. Natomiast Mauna Loa jest mniej stromy, o łagodnym stoku. Wulkan jak najbardziej aktywny, zwieńczony trojgiem krągłych zagłębień (depresje), które tworzą kalderę Moku'aweoweo.

Mauna Loa - aktywny wulkan, arch. Hawajów (wys. 4169 m n.p.m.) / Fot. NASA/USGSZdjęcia satelitarne prezentują widoki obu szczytów. Obrazy z zachowaniem prawdziwych kolorów, aczkolwiek zaznacza się obecność chmur. Mniej więcej takie warunki panowały na początku grudnia, kiedy odnotowano burzę i opady śniegu ponad 60 centymetrów na szczytach.


źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.