Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19393 miejsce

Hawking chciałby stworzyć globalną elektrownię z czarnej dziury

Małe czarne dziury mogłyby być zamienione w elektrownie, według Stephena Hawkinga. Takie obiekty o wielkości góry posiadają wystarczającą moc, aby zapewnić dostawę energii elektrycznej dla całego świata, zapewnia profesor.

Prof. Stephen Hawking, bryt. astrofizyk i kosmolog. http://www.counselheal.com/articles/11237/20140908/higgs-boson-spell-doom-stephen-hawking.htm / Fot. Counsel&Heal/FlickrMałe czarne dziury mogłyby być zamienione w elektrownie, według Stephena Hawkinga. Takie obiekty o wielkości góry posiadają wystarczającą moc, aby zapewnić dostawę energii elektrycznej dla całego świata, zapewnia profesor.

"Czarna dziura o rozmiarach góry, wydzielałaby promieniowanie rentgenowskie i gamma, o mocy około 10 milionów megawatów, dostatecznej do zaspokojenia światowego zapotrzebowania na energią elektryczną" - powiedział profesor Hawking podczas drugiego ze swoich Reith Lectures*.

W rzeczywistości otrzymanie tej energii, mogłoby być trudne bez wyzwolenia mocy czarnej dziury przeciwko nam samym, ostrzegł brytyjski naukowiec: "Bądź co bądź nie byłoby łatwo okiełznać mini czarną dziurę. Nie mógłbyś trzymać jej w elektrowni, ponieważ mogłaby zapaść się pod podłogę i zatrzymać w samym środku Ziemi."

Tak więc, wystarczyłoby trzymać się w bezpiecznej odległości od źródła mocy. Gdyby tylko ludzkość objęła w posiadanie taką czarną dziurę, to jedynym sposobem jej utrzymania byłoby wprowadzenie obiektu na orbitę okołoziemską.

Póki co, Stephen Hawking przyznaje z rozbrajającą szczerością: "Ludzie poszukiwali mini czarnych dziur o takiej masie, ale do tej pory nie znaleziono jakiejkolwiek. To szkoda, bo gdyby im się udało, to ja miałbym Nagrodę Nobla."

Ale nawet jeśli nie znajdziemy choć jednej mini czarnej dziury w przestrzeni kosmicznej, nie znaczy to wcale, iż musimy zaprzestać planów wykorzystania ich mocy. Według Hawkinga: "Inną możliwością jest jednak to, że będziemy zdolni stworzyć mikro czarne dziury w dodatkowych wymiarach czasoprzestrzeni." Zwraca w tym miejscu uwagę na wyniki badań prowadzonych przez CERN (Europejska Rada Badań Jądrowych - Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) z wykorzystaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC - Large Hadron Colldier). "Dwie wiązki cząstek podróżują tym tunelem w przeciwnych kierunkach i są wytworzone by się zderzyć. Niektóre z kolizji mogą tworzyć mikro czarne dziury" - przekonuje słynny naukowiec.

Jedyne czego nie obiecał profesor Hawking, to pokrywania rachunków za prąd ex nihilo, ale warto poczekać na kolejne sugestie i odkrycia brytyjskiego astrofizyka.* Reith Lectures - doroczne wykłady organizowane przez BBC; autorami „Reith Lectures” są najwybitniejsze osobistości ze świata nauki i kultury.


źródło: Independent

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.