Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22281 miejsce

Hawking, Musk, Chomsky przeciwko zabójczym robotom. Ludzie nauki ostrzegają przed sztuczną inteligencją

Naukowcy podpisali list, sprzeciwiający się użyciu sztucznej inteligencji w uzbrojeniu. Twierdzą, że może ona być zagrożeniem dla ludzkości.

https://flic.kr/p/dDvqS3 / Fot. Moyan Brenn/CC BY 2.0Ponad 1000 ekspertów z dziedziny robotyki i sztucznej inteligencji (z ang. artificial intelligence, AI), w tym fizyk Stephen Hawking, szef koncernu SpaceX, Elon Musk oraz filozof Noam Chomsky podpisało otwarty list zakazujący projektowania i używania automatycznych broni, które działają bez ingerencji człowieka.

List, sporządzony przez Future of Life Institute (organizacja zajmująca się problemami związanymi z zagrożeniami dla ludzkości), ostrzega przed zbrojeniem się w armię złożoną ze sztucznej inteligencji. W urządzenia wykorzystujące AI mogłyby być uzbrojone drony. Zabijałyby ludzi w zależności od tego, jak zostały zaprogramowane. Biorąc pod uwagę to, że już teraz ludzie sterują śmiercionośnymi dronami nawet tysiące kilometrów od strefy walki, niewiele brakuje, by do takiej technologii dojść.

- Technologia sztucznej inteligencji osiągnęła punkt, w którym zastosowanie takich systemów będzie możliwe nie w ciągu dziesięcioleci, a kilku lat – piszą w liście. Autonomiczne bronie będą według autorów manifestu trzecią rewolucją w prowadzeniu wojny, po wynalezieniu prochu i broni atomowej.

Naukowcy widzą wielki potencjał w AI. Może ona pomóc ludziom w wielu dziedzinach. Jednak rozwijanie uzbrojonych robotów bardziej przysłuży się terrorystom i dyktatorom. – To tylko kwestia czasu, zanim technologia trafiłaby na czarny rynek – czytamy w liście. Inteligentne bronie mogą stać się „Kałasznikowami jutra”, a ludzie całkowicie stracą zaufanie do technologii, która zamiast odbierać, mogłaby ratować życia.

Czytaj także: W czasach Bolesława Chrobrego w Zagłębiu wytapiano już ołów. Ciekawe odkrycie archeologów w Sosnowcu


Choć takie bronie jeszcze nie istnieją, niewiele brakuje, by technologia potrzebna do ich budowy, została opracowana. Przeciwnicy tego typu wynalazków twierdzą, że eliminując z wojny ryzyko śmierci żołnierzy dzięki użyciu robotów, zmniejszyłoby koszty walki, przez co wojny stałyby się bardziej powszechne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Na ogół nic mądrego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie sa nadal najgroźniejsi nie wiadomo co im nagle przyjdzie do głowy zrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beznadziejny jest ludzki gatunek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.