Facebook Google+ Twitter

Hawking: Wojna nuklearna będzie końcem cywilizacji

Agresja jest największą przywarą ludzkości, która "zagraża zniszczeniem nas wszystkich", mówił Stephen Hawking w londyńskim Muzeum Nauki. Jego wizyta była częścią nagrody dla laureatki konkursu VisitLondon.com.

Stephen Hawking, brytyjski astrofizyk. http://astronomylinks.wikispaces.com/Stephen+Hawking / Fot. Mackenzie Stroh / Contour / Getty ImagesProfesor Hawking przemawiał w londyńskim Muzeum Nauki i dotrzymywał towarzystwa Adaeze Uyanwah. 24-letnia Amerykanka jest szczęśliwą laureatką niezwykłego konkursu VisitLondon.com, który przyniósł jej tytuł London's Official Guest of Honour. Pokonała 10.000 rywali, aby wygrać specjalną wycieczkę do stolicy Wielkiej Brytanii, której program przewiduje spotkania ze sławnymi ludźmi, zwiedzanie unikalnych miejsc i inne liczne atrakcje. Wizyta Stephena Hawkinga była częścią nagrody.

Adaeze Uyanwah, nauczycielka i pisarka zapytywała naukowca o lepsze i gorsze strony człowieczej natury: "Ludzką wadą, jaką naprawić chciałbym najbardziej, jest agresja" - powiedział słynny astrofizyk. "To mogło być korzystne dla przetrwania w czasach jaskiniowców, by zdobyć więcej żywności, terytorium lub partnerkę dla reprodukcji, ale teraz grozi zniszczeniem nas wszystkich."

Naukowiec chciałby przyczynić się do wzrostu empatii wśród ludzi: "To utrzymuje nas we wspólnym stanie spokoju miłości." Przypominał jednak o wciąż aktualnych niebezpieczeństwach: "Wojna nuklearna będzie końcem cywilizacji, a być może końcem rasy ludzkiej."

Profesor zaznaczał, że eksploracja przestrzeni kosmicznej przez człowieka jest jego "ubezpieczeniem na życie" i musi być kontynuowana. "Wysyłanie ludzi na księżyc zmieniło przyszłość ludzkości w sposób, którego jeszcze nie rozumiemy" - i dodawał - "To nie rozwiązało żadnego z naszych naglących problemów na Ziemi, ale przyniosło nam nowe ich perspektywy i pozwoliło patrzeć zarówno na zewnątrz jak i do wewnątrz." Hawking podkreśla wagę podboju kosmosu jako gwarancji przetrwania rasy ludzkiej, dzięki kolonizacji innych planet.

Zwyciężczyni konkursu VisitLondon.com mówiła z radością: "To niesamowite, pomyśleć, że za kilkadziesiąt lat, kiedy moje wnuki będą uczyć się teorii Stephena Hawkinga w szkole, będę mogła powiedzieć im, że spotkałam się z nim osobiście i słuchałam jego poglądów z pierwszej ręki. To jest coś, czego nigdy nie zapomnę."

Stephen Hawking i Eddie Redmayne podczas Bafta 2015. http://theconversation.com/why-are-we-so-surprised-at-the-oscars-lack-of-diversity-36029 / Fot. Daniel Leal-Olivas/PA WireŻycie profesora Hawkinga jest tematem filmu "Teoria wszystkiego", w którym główną rolę cenionego naukowca odtwarza Eddie Redmayne. Fizyk opowiadał, że z zadowoleniem udzielił próbki swojego syntetyzowanego głosu Redmayne'owi, aby "trochę wzmocnić jego wysiłki w wygraniu Oscara" i żartował: "Niestety Eddie nie odziedziczył mojego dobrego wyglądu."


źródła: independent
Daily Mail

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.