Facebook Google+ Twitter

Haydn i Mozart po japońsku wkrótce w stolicy

Japończycy uwielbiają Chopina. Szanują, cenią, podziwiają i...grają, grają, grają. My Polacy darzymy ich za to szczególną sympatią. A jak grają muzykę klasyków: Haydna i Mozarta?

Dowiemy się już 12 listopada podczas pierwszego koncertu, czwartej odsłony festiwalu Mazovia Goes Baroque 2011. W Filharmonii Narodowej w Warszawie symfonie Josepha Haydna i dzieła orkiestrowe Wolfganga Amadeusza Mozarta zagra Orchestra Libera Classica z Japonii pod dyrekcją Hidemiego Suzuki. Warto dodać, że orkiestra ta (istniejąca od 2001 roku) zawita w Europie pierwszy raz. Jej pierwsze europejskie koncerty odbędą się w Poznaniu i w Warszawie. W stolicy właśnie podczas III festiwalu Mazovia Goes Baroque 4/2011.

Hidemi Suzuki to jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów światowej sławy. W 2001 roku założył Orchestra Libera Classica, czyli grupę muzyków grających na instrumentach z epoki. Orkiestra skupia swoje zainteresowania na repertuarze klasycznym. Słowo „libera” w nazwie zespołu wyraża intencję założyciela, by w muzyce klasycznej, uważanej często za formalną i schematyczną, poszukiwać jak najdalej idącej swobody wykonawczej oraz interpretacyjnej.

Wśród muzyków tworzących zespół są nie tylko Japończycy, ale również artyści z Włoch, Francji, Holandii czy Hiszpanii, których Hidemi Suzuki poznawał na różnych etapach swojej kariery.Głównym nurtem działalności orkiestry jest odkrywanie na nowo symfoniki Josepha Haydna, ale w programach koncertów i płyt zespołu obecna jest także muzyka innych kompozytorów XVIII i początków XIX wieku. Wśród występujących z orkiestrą solistów byli m.in. Stanley Hoogland, Kristian Bezuidenhout i Teunis van der Zwart. Solistami bywają także członkowie orkiestry: Natsumi Wakamatsu, Kiyomi Suga oraz jej dyrygent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.