Facebook Google+ Twitter

Hazard zejdzie do podziemia?

Po wejściu w życie planowanej przez rząd ustawy delegalizującej salony gier, na automatach zagramy już tylko u mafii. Prace straci ponad 100 tys. osób, upadną firmy, wzrośnie bezrobocie a rząd straci wpływy z podatków od hazardu.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:HardRockCasinoSlotMachines.jpgRząd chce w ekspresowym tempie przeforsować nowelizację ustawy hazardowej, która miała by obowiązywać od przyszłego roku. Nie istnieją żadne rzeczywiste powody tak przyspieszonego trybu legislacyjnego. Zapowiadany przez premiera tryb uchwalenia nowej ustawy już ze względów proceduralnych jest niekonstytucyjny i stanowi rażące nadużycie prawa. W ten sposób nowa ustawa hazardowa weszła by w życie od początku przyszłego roku zakazując całkowicie gry na automatach w Polsce.

Co to oznacza w praktyce? Miłośnicy gier na automatach będą mogli udać się jedynie do kasyna (określona ustawowo liczba kasyn - jedno na 250 tys. mieszkańców jeżeli chodzi o miasto i 650 tys. jezeli chodzi o region), znikną natomiast salony gier na automatach niskohazardowych (podatek płacony ryczałtem 180 euro miesięcznie) i wysokohazardowych (podatek 45 proc.), będą mogły działać do czasu wygaśnięcia zezwoleń, kolejne nie będą wydawane, a stare przedłużane.

Wzrośnie bezrobocie - ponad 100 tys. osób straci pracę, wzrosną wydatki rządu z tytułu zasiłków dla bezrobotnych i opieki zdrowotnej, do budżetu ustaną wpływy z tytułu podatków od gier - ponad 1,5 mld rocznie, z tytułu innych podatków - ZUS, VAT, CIT. Upadną liczne firmy, które "rozkręciły" rynek hazardowy w Polsce od lat 90., a do tej pory w pełni kontrolowany hazard (kontrole celne) zejdzie do podziemia i zasili finanse zorganizowanych grup przestępczych, dodatkowo ustawa delegalizująca przyczyni się do wypływu polskiego kapitału poza granice m.in budując nowy sektor turystyki - turystykę hazardową.

Interesujące jest skąd rząd zamierza pozyskać środki do budżetu? Komu w tej sytuacji zabierze aby zastąpić te brakujące wpływy pochodzące z podatków od hazardu? Jak załata dziurę w budżecie? Na kogo padnie tym razem?

Sejm daje sobie parę dni na "przepchnięcie" tej ustawy. W czwartek gotowe było by sprawozdanie komisji, a w piątek odbyło by się głosowanie. Potem ustawa trafiła by do Senatu, a pod koniec listopada do podpisu prezydenta.

19 listopada 2009 r. o godz. 12.00 zorganizowana zostanie manifestacja protestacyjna w obronie salonów gier na automatach, pracowników i przedsiębiorców. Zgromadzenie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu zmiany Ustawy o grach i zakładach wzajemnych odbędzie się we czwartek przed budynkiem Sejmu RP.

Celem zgromadzenia jest publiczne wyrażenie sprzeciwu w sprawie działań organów państwa mających na celu delegalizację automatów w koncesjonowanych salonach gier na automatach. Program zgromadzenia obejmuje: otwarcie manifestacji, przemówienie pod Sejmem, przejście pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, złożenie w Kancelarii Premiera listu protestacyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Tak zgodze sie ze jak kazdy nałóg hazard jest zbędny, ale nasze państwo zezwala na sprzedaż alkoholu czy papierosów, a my wszyscy jestesmy dorośli i nikt na sile nam do gardła nie wlewa ani nie wtyka papierosa do ust, tak samo nikt nikomu nie kaze grac. Kazdy robi to z własnej woli, traktujac w ramach rozrywki czy zabawy, badz nałogu, ale to jest jego wybór. Dodam ze kazdy nałogowiec jesli bedzie chcial ciagnac nałóg znajdzie sobie ku temu warunki czy legalnie czy nielegalnie. Do tej pory hazard byl pod kontrola, dodatkowo wplywaly podatki do budzetu. Po wprowadzeniu ustawy hazard bedzie dalej - tylko w innej formie, zakamuflowanej, bedzie istnial w szarej strefie, a hazardzista zagra i tak, natomiast budzet nie dostanie z tego ani zlotowki, tylko ze masa ludzi straci prace.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witamy i Pozdrawiamy Serdecznie Idko nie jesteśmy oczywiście za zwalnianiem ludzi z pracy bo wiadomo człowiek zeby mógł żyć uczciwie musi i zarabiać na swoje i Rodziny utrzymanie musi gdzieś pracować to jest zrozumiale i nie podlega żadnej dyskusji ale również nie jesteśmy za hazardem i nie chodzi nam o dzieci chociaż też zdarzają sie przypadki ze dzieci, młodzież wpadają w uzależnienie, nałóg hazardowy, ale o ludzi dorosłych którzy w nałogu hazardowym ostatnie pieniądze przegrywają a zdarza sie ze samochody i wszystkie majętności zastawiają i to jest tragedia danej rodziny, jesteśmy przeciwni zwalnianiu ludzi z pracy ale i też jesteśmy przeciw hazardowi bo to do życia nie jest nikomu potrzebne tak jak papierosy czy alkohol bez tego można sie obejść do życia nie jest to nikomu potrzebne a tragedii z tego powodu jest naprawdę bardzo wiele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.tvn24.pl/12690,1629575,0,1,ustawa-hazardowa-przyjeta-w-ekspresowym-tempie,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ustawa przeszła link

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.tvn24.pl/-1,1629508,0,1,ludzie-prezydenta-lobbowali-ws-ustawy-hazardowej,wiadomosc.html
śmierdzi na kilometr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cytat-

"Otrzymujemy informacje, że w niektórych izbach zaprzestano kontroli w kasynach oraz unieruchomiono wszystkie grupy mobilne. Takie działanie stanowi zagrożenie dla dochodów budżetowych i sprzyja oszustwom - piszą celnicy w liście do ministra Kapicy. W piśmie z 18 listopada proszą też o "niezwłoczną interwencję w celu przekazania funkcjonariuszom celnym upoważnień imiennych do wykonywania kontroli".

Czytam dalej..ech..

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.tvn24.pl/-1,1629268,0,1,od-dwoch-tygodni-szara-strefa-ma-w-polsce-eldorado,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Juz teraz kwitnie szara strefa bo Urząd Celny wstrzymał kontrole, a co będzie gdy wejdzie ustawa? Nie dość ze stracimy wszyscy pracę, zagraniczni inwestorzy ktorzy utopili swoj kapitał w polskich spółkach poniosą straty, to jeszcze mafia sie wzbogaci, a automaty i tak beda istniec, kazdy kto jest prawdziwym hazardzista i tak zagra, w takim czy innym lokalu, tylko budzet panstwa juz na tym nie zarobi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdania nie zmienie..
Mafia ewidentnie"zaciera ręce"i jest to pewne..szkoda,że nie pojechałaś.
Odwaznie!
Sekułę kuszono łapówka?W 2000r.Nie komentował tego,ale w 2000r.zostawiła osoba torbę pieniędzy..
Posłowie oczekuja wyjasnień..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za 20 minut rozpocznie sie manifestacja pod sejmem, są tam pracownicy koncesjonowanych salonów gier na automatach (twardy hazard) , mylonych od samego początku z niskohazardowymi lokalami (podatek 180 euro) znajdujacymi sie gdzie popadnie, ludzie zjechali z całej Polski. Mi niestety nie udało się tam byc :(
W sejmie rano trwały rozmowy na temat czy ustawa jest przeprowadzana w sposob zgodny z konstytucja, stwierdzono niestety ze tak. Pocieszajace jest ze wielu posłow zadeklarowało ze wstrzymaja sie od głosu, protestujac w ten sposob, m.in Włodzimierz Cimoszewicz nie poprze ustawy ograniczającej swobody obywatelskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.