Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11411 miejsce

Hel - początek i koniec Polski

Niektórzy uciekają stąd do większego miasta, ale ja nie zamierzam się przeprowadzać. Tempo życia jest w Helu wolniejsze i łatwiej żyć w zgodzie z nowogwinejskim powiedzeniem "Nie spiesz się za bardzo, bo twoja dusza nie nadąży za twoim ciałem".

 / Fot. Ewa CzopekHel to niewielka miejscowość, położona na końcu 35-kilometrowego Półwyspu Helskiego, nazywanego przez Kaszubów "krowim ogonem", "gęsią szyją" lub "kosą". Choć mieszkam w Helu prawie całe życie wciąż odkrywam tu nowe miejsca,penetruję wypatrzone przed chwilą ścieżki. Odpowiada mi tutejszy spokój, ostre, morskie powietrze, przesycone jodem i wspaniała, nieskażona przyroda. Przywykłam nawet do jesiennych sztormów,podczas których wiatr próbuje wyważyć mi okno ! Zapraszam Was na kilkugodzinną włóczęgę po moich ulubionych zakątkach!

Zacznijmy od wspaniałych sosnowych lasów,w których przebywam najczęściej.Powietrze w nich nasycone jest wonią olejków eterycznych, korzystanie oddziałujących na drogi oddechowe i stan całego organizmu.Podziwianie zaskakująco powykręcanych pni tutejszych drzew ukoi nawet najbardziej skołatane nerwy. Ich kształty to sprawka sztormowych wiatrów ! Hel to najbardziej wietrzne miasto w Polsce, ale też najbardziej słoneczne! Liczne ścieżki świetnie nadają się do uprawiania joggingu i-coraz popularniejszego u nas- Nordic Walking, czyli intensywnych marszów z kijkami podobnymi do narciarskich. Podczas takiego chodzenia spala się o 40 proc. więcej kalorii niż w czasie zwyczajnego spaceru. Gdy już się porządnie zmęczycie, możecie odsapnąć na zielonych, miękkich dywanach z mchu.

Widok z okolicy Góry Szwedów / Fot. Ewa CzopekOsoby, które obawiają się zapuszczać w nieznane tereny mogą wybrać jedną z trzech uczęszczanych dróg leśnych. Wszystkie one prowadzą do plaży, którą można dojść (10 km) do Juraty.
Najładniejszy, najrozleglejszy widok na morze rozciąga się z Góry Szwedów.

To 19- metrowa, najwyższa na Mierzei wydma. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od szwedzkich okrętów, widok na wydmy w okolicy Góry Szwedów / Fot. Janina Czopekktóre w 1628 roku utknęły na mieliźnie w pobliżu wzniesienia. Ogień polskich armat uniemożliwił akcję ratowniczą. Na Górze stoi stara, nieczynna od lat 17-metrowa radiolatarnia. Bardzo lubię te dzikie tereny, zwłaszcza, że niewiele osób do nich dociera.Tam wydmy są malowniczo porośnięte kosodrzewiną i fioletowym wrzosem, a morze przybiera lazurowe barwy niczym zatoczki Chorwacji! Znacznie bliżej mam jednak do Cypla, czyli końcówki Półwyspu, która dla niektórych jest końcem Polski, a dla mnie początkiem!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Turysta z W-wy
  • Turysta z W-wy
  • 14.12.2011 19:58

Widok na morze z okolic z Góry Szwedów jest rewelacyjny :) W ogóle Hel to najlepsze miejsce nad Bałtykiem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hel to przepiękne miasto :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Tempo życia jest w Helu wolniejsze i łatwiej żyć w zgodzie z nowogwinejskim powiedzeniem "Nie spiesz się za bardzo, bo twoja dusza nie nadąży za twoim ciałem"

Też byłam i doświadczyłam, ale cóż z tego jak na chwil parę...
Osobiście też polecam.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

{+} Za pasję i za promocję Miasta znanego w Polsce głównie z nazwy.
Warto tam być!
[Welcome to Hel!]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.