Facebook Google+ Twitter

Helmut Kohl chciał skłonić Turków do opuszczenia Niemec

Brytyjczycy odtajnili tajny dokument, z którego wynika, że kanclerz Niemiec Helmut Kohl chciał pozbyć się połowy Turków przebywających w RFN.

 / Fot. Bundesarchiv, B 145 Bild-F074398-0021 / Engelbert Reineke / CC-BY-SAO dokumencie pisze tygodnik "Der Spiegel". Notatka pochodzi z rozmowy Kohla z premier Margaret Thatcher. Kanclerz Niemiec podczas spotkania, które odbyło się w październiku 1982 r. stwierdził, że 50 proc. Turków przebywających na terenie RFN powinno opuścić kraj, a reszta musi nauczyć się niemieckiego.

Kohl tłumaczył swój zamiar niechęcią obywateli Turcji do asymilacji. Taki problem nie występował w przypadku imigrantów z Portugalii czy nawet Azji Południowo-Wschodniej. Zdaniem szefa rządu federalnego, mniejszość turecka nie była zdolna do integracji z niemieckim społeczeństwem. Kanclerz nie zamierzał publicznie wyjawić swoich planów. Chciał zachęcić Turków do opuszczenia Niemiec zwrotem składki ubezpieczeniowej, co miało być rodzajem odprawy.

Niemiecki historyk cytowany przez "Der Spiegel" przyznał, że w latach 80. powszechny był pogląd, że obywatele Turcji mogą być wyłącznie gastarbeiterami i nie powinni pozostać dłużej w RFN. Taką opinię mieli wyrażać nie tylko chadecy z partii Kohla, ale też politycy SPD z jego poprzednikiem, kanclerzem Schmidtem na czele.

Jak informuje TVN24 w 1983 r. Bundestag uchwalił ustawę, która zapewniała odprawę wynoszącą 10,5 tys. marek i zwrot składek dla Turków, którzy zdecydowali się na powrót do ojczyzny. Z takiej możliwości skorzystało jednak tylko 100 tys. osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

I zmarnowano w ten sposób resztki po odsieczy wiedeńkiej, Pani Ewo ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że ich wtedy nie wykopali...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odtajniona tajemnica, o której ptaszki ćwierkały i ćwierkają i każdy Niemiec o tym wie. Doszli do tego dawno, że Multikulti nie wypali. Po czasie żałują bo lepiej by było sprowadzić z podobną kulturą sąsiadów np. Czechów i Polaków. Teraz mają problem bo system bodźców finansowych mający zachęcać Niemców do posiadania potomstwa, zachęca głównie muzułmanów. I zanosi się, że do końca 2050 roku Niemcy będą krajem muzułmańskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mimo wszystko Turcy to nie Arabowie a Niemcy nie Anglia czy Francja. To wciąż stabilne Państwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.