Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

856 miejsce

Helmut Kohl nie żyje. Wieloletni kanclerz Niemiec miał 87 lat.

Niemiecki dziennik "Bild" poinformował o śmierci byłego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Helmuta Kohla. Miał 87 lat. Helmut Kohl zmarł rankiem 16 czerwca w swoim domu w Ludwigshafen.

Helmut Kohl / Fot. Wikimedia CommonsKohl został kanclerzem Niemiec 1 października 1982 r. Był kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982–1998. Doprowadził do zjednoczenia Niemiec 3 października 1990 r. po upadku żelaznej kurtyny.

Znacząco wpłynął na proces jednoczenia się Europy. Kohlowi Europa zawdzięcza podpisanie przez Niemcy układu z Schengen (1985), w wyniku którego zniesiono kontrole graniczne oraz traktatu z Maastricht (1992), który powołał do życia Unię Europejską i wspólną europejską walutę.

W stosunkach polsko-niemieckich 12-go listopada 1989 r. miało miejsce historyczne spotkanie Tadeusza Mazowieckiego z Helmutem Kohlem w Krzyżowej. Tego właśnie dnia ówczesny kanclerz przypieczętował polsko-niemieckie pojednanie. Kilka miesięcy później, w 1990 roku podpisany został polsko-niemieckiego traktat o dobrym sąsiedztwie, ostatecznie potwierdzający trwałość granicy na Odrze i Nysie. Traktat podpisali: ze strony polskiej Jan Krzysztof Bielecki i Krzysztof Skubiszewski, ze strony niemieckiej Helmut Kohl i Hans-Dietrich Genscher.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim specjalnego Wykonania Orderu Zasługi RFN, Odznaką Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii II klasy, Odznaką Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii III klasy, Orderem Orła Białego w Polsce, Medalem Wolności w USA.

Ciekawostką jest, że Helmut Kohl, wyprzedzając nawet Konrada Adenauera, zwyciężył w przeprowadzonym w 2009 sondażu magazynu "Spiegel Geschichte" na najważniejszego człowieka w historii RFN.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.