Facebook Google+ Twitter

Hendrix na plakacie Tofifest. W oparach mitu, czyli „Klub 27”

Jimi Hendrix nieprzypadkowo widnieje na plakacie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Jest on jednym z artystów umieszczanych w mitycznym „Klubie 27”, który będzie tematem głównego pasma Tofifest – Zjawisk.

Pasmo Zjawiska co roku jest główną osią tematyczną Tofifest. Festiwal wielokrotnie pochylał się nad zapomnianymi, niechcianymi czy wyklętymi zjawiskami filmowymi. Tym razem wychodzi poza przyzwyczajenia widza, potwierdzając miano „festiwalu niepokornego”, który nie boi się zaskakiwać i tworzyć przestrzeni do szeroko pojętej dyskusji.

Termin „Klub 27” pojawił się roku 1994, po nagłej śmierci lidera Nirvany, Curta Cobaina. Ale korzeni tej teorii spiskowej należy szukać w latach 60 i 70 XX. wieku. Wśród muzyków zmarłych w wieku 27 lat znalazły się bowiem takie gwiazdy tamtych lat jak Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison z The Doors, Brian Jones z Rolling Stones, Alan Wilson z Canned Heat czy Ron "Pigpen" McKernan, założyciel Grateful Dead. Jako 27-latek zmarł też znakomity malarz Jean-Michel Basquiat i aktor Jonathan Brandis. Niektórzy włączają do tego grona Heatha Ledgera i Amy Winehouse, stwarzając w ten sposób wrażenie, że klub wciąż funkcjonuje i nie był jednorazowym zjawiskiem.

"Klub 27" stał się źródłem inspiracji dla wielu twórców filmowych. W programie festiwalu zaprezentowane zostaną wybrane filmy, które przypomną nam postaci- legendy: „Janis: Little Girl Blue” („Janis, mała smutna dziewczyna”, 2015) reż. Amy Berg - drugi pokaz w Polsce, „Jimi Hendrix: the guitar hero” reż. Jon Brewer, „Kurt Cobain: Montage of heck” reż. Brett Morgen (2015, 6 nominacji do Emmy Award), „The Doors” reż. Oliver Stone „Amy” reż. Asif Kapadia, "Ostatnie dni" reż. Gus van Sant czy "The 27 Club" reż. Erica Duntona. Odbędzie się też debata, której celem będzie poszukiwanie przyczyn i skutków powstawania współczesnych legend, które później ulegają mass medialnej komercjalizacji.

"Klub 27" to zjawisko łatwe do podważenia i pozbawione realnych podstaw, co nie przeszkodziło mu obrosnąć błyskawicznym kultem, typowym dla innych wytworów popkultury.

Czy Klub 27 w ogóle istnieje? „Wątpliwe” - stwierdzi lwia cześć społeczeństwa, ale są wśród nas i tacy, którzy wsłuchując się w „Alabama Song” The Doors spontanicznie przytakną.

MFF Tofifest 2015 odbędzie się w dniach 18-25 października w Toruniu. Więcej informacji na www.tofifest.pl

Głównym mecenasem festiwalu są: miasto Toruń i marka Bella. Wydarzenie jest finansowane ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, PISF, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszu Kreatywna Europa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.