Facebook Google+ Twitter

"Heniek" - prosta recepta na inteligentną i zabawną komedię

Debiutanckie dzieło duetu Eliza Kowalewska i Grzegorz Madej, ukrywających się pod pseudonimem „EarlGrey”, wejdzie na ekrany polskich kin 1 czerwca 2012 roku.

 / Fot. materiał prasowy"Heniek" opowiada o czwórce przyjaciół, na co dzień pracujących w salonie samochodowym. Ich praca związana jest z nieustaną pogonią za zyskiem. Pewnego dnia, tytułowy Heniek zostaje oskarżony o przynależność do gangu złodziei, a pozostała trójka przyjaciół staje przed poważną próbą. Film odpowiada na pytania, czy warto poświęcić przyjaźń dla zysku oraz czy opłaca się być w życiu uczciwym. Ta opowieść ma niewiele wspólnego, z romantycznymi komediami, w których lubują się polscy twórcy. Jest to gorzka refleksja nad chciwą i zakłamaną stroną natury ludzkiej, zaprezentowana w lekki i zabawny sposób.

Film został zrobiony minimalnym nakładem kosztów, pozbawiony jest efektownych scen, nie uświadczymy w nim znanych twarzy, a całość została nagrana na czarno-białej taśmie, przy użyciu jednej kamery. W żaden sposób nie wpływa to jednak na jakość dzieła.

Aktorzy to w znaczącej mierze debiutanci, którzy za swoje role zgarnęli nagrody na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych (Beata Schimscheiner, Maciej Słota i Jacek Milczanowski ). Zgodzili się zagrać w filmie za darmo (podobnie jak reszta ekipy), w zamian za przyszłe zyski z dystrybucji dzieła. Również lokalizacje zostały udostępnione całkowicie nieodpłatnie. Muzyka to głównie klimatyczne utwory jazzowe, które w miły dla ucha sposób dopełniają całości.

Twórcy filmu zostali docenieni na kilku polskich festiwalach. „Heniek” zgarnął między innymi „Wielkiego Jantara” na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Off Plus Camera.

Film potwierdza, że warto stawiać na kino niezależne i młodych, pełnych pasji twórców, którzy zamiast pięknej i bogatej formy, wolą przekazywać widzom treść. Całość ogląda się z dużą przyjemnością i warto poświęcić nieco ponad godzinę, by poznać historię Heńka.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Proponuję komedię inaczej... http://adf.ly/70saQ

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.