Facebook Google+ Twitter

Henryk Borowiński: Rząd sięga do kieszeni emerytów mundurowych

Z Henrykiem Borowińskim, prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, rozmawia Adam K. Podgórski

 / Fot. Ze zbiorów autoraMinęło trochę czasu od VI Krajowego Zjazdu Delegatów SEiRP w Legionowie. Jak przedstawia się realizacja uchwał zjazdowych?
Istotnie, od października ubiegłego roku minęło ponad siedem miesięcy. Czas tak szybko leci...
Sytuacja emerytów i rencistów mundurowych stale się pogarsza. Galopujący wzrost cen, szalejąca inflacja, spowodowana kryzysem światowym, a nie oszczędzająca Polski - ma wpływ na koszty utrzymania rodzin o najmniejszych dochodach. Zamieszki w Afryce wpływają na ceny paliw, a to z kolei przekłada się na koszty transportu i na ceny wszystkich artykułów. Słabe zbiory trzciny cukrowej w Brazylii skutkowały szaleństwem na rynku cukru. Wzrost cen nie omija lekarstw, niezbędnych dla ludzi w podeszłym wieku. Sroga i długa zima oraz jesienne powodzie, a także wiosenny nawrót zimy uszczupliły budżety państwa i samorządów. Prognozy gospodarcze kraju nie napawają optymizmem. Sytuacja kryzysowa w Grecji i Hiszpanii oraz fala protestów ulicznych powodują stres ekip odpowiedzialnych za politykę i gospodarkę. To z kolei ma wpływ na nerwowe ruchy ekipy rządzącej w Polsce. Szukając oszczędności w budżecie sięga do kieszeni emeryta. Dlatego stowarzyszenie monitoruje sytuację swoich członków, gdyż jest statutowo do tego powołane.

Ostatnio wiele się mówi o zmianie przepisów emerytalnych służb mundurowych. Czy to jest przedmiotem troski Stowarzyszenia? Nic nie słychać o Was w relacjach medialnych z rozmów ze stroną rządową.
Niestety, jesteśmy wielkimi nieobecnymi w dyskusji w sprawie rent i emerytur mundurowych. Jako Stowarzyszenie mamy w nazwie zapisane: kogo zrzeszamy, jaką grupę reprezentujemy i w czyim interesie podejmujemy działania. W ramach społeczeństwa obywatelskiego stanowimy swoistą ostoję dla słabych, schorowanych i nie potrafiących poradzić sobie samotnych ludzi u schyłku życia, dla których powinnością było wiernie służyć swojej ojczyźnie. Teraz wielu z nich doznaje upokorzenia, bo państwo o nich zapomina lub doprowadza do wegetowania na pograniczu ubóstwa.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Andrzej Urban
  • Andrzej Urban
  • 13.06.2012 21:58

http://okres-prl.blog.onet.pl/1,AR3_2011-12_2011-12-01_2011-12-31,index.html
Jak pani prof.wysyłała studentów na pałowanie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Urban
  • Andrzej Urban
  • 13.06.2012 21:53

Jestem biedna i głodna

Młodzi uciekają za granice zostają tam na zawsze?
W III RP Kler i zdemoralizowana władza powinna spakować matki i wyprowadzić się z kraju Zostawcie nas otrzęsiemy się z tej zarazy i wszystko powoli wróci do normy.
Z dużym bagażem błędów lecz służyłem ojczyźnie uczciwie -nie zionę nienawiścią do Solidaruszków jak Kaczyński, Macierewicz, Romaszewski, Rulewski lub ci od Rydzyka i politykierzy od siedmiu boleści, redaktorzy typu Popispeiszalski/
Opanowała ich histeria i chciwość , pięćdziesięcioletni faceci uważają się za męczenników, bo trzydzieści lat temu glina ich pałowała, ganiali po ulicach, bo spali na styropianie, a teraz bezczelnie stroją się w piórka bohaterów rzucają się do gardeł w walce o miejsce przy żłobie.Zwanym parlament.
Tym ludziom PRL dał władzę dał na tacy tylko dla uspokojenia nastrojów takich Kaczyńskich, Macierewiczów internowano –ośrodki wczasowe-wspaniałe jedzenie co dzienna msza-teraz opowiadają brednie ze z czołgów strzelano..
Służba Bezpieczeństwa dzięki donosom funkcjonariuszy w sutannach wiedziała dokładnie o której konspira wstaje, kiedy idzie siusiu lub robi robią kupkę O bzykaniu nie wspomnę
Dzięki tym informacjom nie doszło do rozlewu krwi i walk bratobójczych.
Gen. Jaruzelski wprowadził stan wojenny, Ale jak widać za mało gen.Kiszczak pałował obecnym zbawców Ojczyzny, nie trzymał w ciemnej chłodnej celi bez wody, nie karmił polewka , śledziami na gołym betonie nie zakuwał w kajdany bić nie kazał.
Ten paskudny PRL-owski reżim , karmił białymi bułkami, szynka ale przed internowaniem pozwolił porobić doktoraty teraz uczoną polszczyzną tumanią naród wołając Bóg, Honor i Ojczyzna, lub ojczyznę wolną rac daj nam panie .
Robią z siebie kombatantów a tak naprawdę są ofiarami losu.
Ci bohaterowie III RP uchodzą za męczenników walczyli o wolną Polskę promieniują wartości chrześcijańskie okładają się szambem od lewa do prawa, sieja nienawiść dzielą społeczeństwo
Nowa profesja specjaliści od ekshumacji zwłok z ubiegłego stulecia, stawiania pomników bandytom co mordowali dzieci żydowskie uratowane z obozu koncentracyjnego-Ogien 7 dzieci zamordował oraz opiekunke, Buduje się świątynię opatrzności oraz wypłacania milionowe kwot funkcjonariuszkom w czarnych sutannach.
Młodzi zdolni myślących realnie wypędzą się za granicę, budują tam swoje szczęścia bez inwigilacji kleru, kłamliwych deklaracji i obietnic polskiej prawicy oraz zagubionej lewicy.
Jak tu modlić się w kościele, jak ziemscy pracownicy boga zajmują się biznesem a nie propagowaniem miłości bliźniego poszanowaniem Ojca i Matki?.
Rozczarowanych Kowalskich jest wielu - winę zwalają na tych, co rządzili, na układy pokomunistyczne, Żydów, Putina Unie Europejska .
Ten zmanipulowany Kowalski w to wierzy, a równocześnie narzeka i ponownie do władzy wybiera tych samych, a jeszcze gorszych pasibrzuchów.
Wscickamy się z butami do innych krajów ucząc demokracji Ukraińców, Białorusinów, Rosjan.Mając u siebie bałagan delikatnie ujmując
Ten piękny kraj nad Wisłą to chore społeczeństwo, chore z nienawiści do wszystkiego, do wszystkich tylko u siebie nie widza zła.
Służba zdrowia chora na operację barku czeka się trzy lata, szpital nie ma miejsc i pieniędzy na drogie zabiegi, a skarb państwa codziennie od dwudziestu jeden lat wypłaca "biednemu" kościołowi z budżetu setki milionów zlotowych z podatków naszych. I O to Polska właśnie to jest chrześcijańskie podejście do sprawy.
Koszty utrzymania rosną, a emeryturki te same, za duże by z głodu zdechnąć, a za małe by umrzeć
Po mszy rozgrzeszeni znakiem pokoju udają się do domu - piją, biją, kradną i mordują, gwałcą, fortuny nowobogackich rosną jak grzyby po deszczu. Wznosi się nowe kościoły kaplice w urzędach wojsku.
W rezydencjach hierarchów bogactwo, luksus wspaniałe limuzyny .Urząd skarbowy nie interesuje się ich dochodami tylko zdziera podatki z głodowych emerytur.
Czy cos zapomniałem napisac ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Urban
  • Andrzej Urban
  • 13.06.2012 21:49

Kolejny temat do dyskutowania-
http://okres-prl.blog.onet.pl/1,AR3_2011-12_2011-12-01_2011-12-31,index.html-------
Dla czego media milcza.O to fakty

Czas panie red.Sekielski powiedzieć ze czarne jest czarne a białe jest białe

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Urban
  • Andrzej Urban
  • 13.06.2012 21:46

Ktos tu myli pojecia-Rolnik rocznie placi na KRUS 960zł
Mówimy o emeryt.Obecnych-Agent Tomek po 15 latach wiek 35 lat 4.500zł
Ddla czego Polska jest biedna
Dlaczego Polska jest biedna?
Zaraz po 1989 roku Polacy zaczęli wszystko prywatyzować, czyli zamykać “nieopłacalne” zakłady przemysłowe i wysyłać wszystkich na wcześniejsze renty i emerytury. To spowodowało, ze budżet państwa został obciążony do granic możliwości.
. Polacy sprzedali wszystkie strategiczne zakłady pracy, fabryki po to aby je zaraz zamknąć, a ludzi wysłać na wcześniejsze emerytury. Solidarność obiecywała nam wolność słowa i prace, a gdzie ona jest?

Cały czas wmawia się Polakom, ze to”” wina komunizmu.”’ Ale czy komunizm wybudował nam tysiące hipermarketów, które spowodowały upadek Polskiego rodzimego handlu? Czy komunizm sprzedał banki i fabryki obcemu kapitałowi?

Prywatyzacja to nic innego jak sprzedawanie kluczowych dla państwa zakładów przemysłowych takich jak np cukrownie, aby uzależnić Polskę od kapitału zagranicznego w zamian za wysokie łapówki. W praktyce teraz musimy kupować droższy cukier z zagranicy, a ludzie tam kiedyś pracujący siedzą w domu bez pracy. Większość przedsiębiorstw została sprzedana poniżej wartości, co spowodowało wysokie straty skarbu państwa.
Obce rządy przekupiły polityków aby tacy “agenci” jak Balcerowicz “wypompowali” pieniądze z Polski. Powstał tzw. Plan Balcerowicza.
. Wychładzał on Polska gospodarkę podczas gdy należało ją podgrzewać.
Balcerowicz sprzedał polskie złoto (ponad 150 ton) kiedy było w absolutnym dołku cenowym. Polska straciła na tym ok. 2,5 mld dolarów. Przeszedł w rozliczeniach zagranicznych z rozliczeń dolarowych na euro w momencie wprowadzenia euro, w nieustabilizowanym kursie.
III RP zafundowała na IV RP-po 1989r Solidarnosc zafundowala nam V Rozbiór Polski - rozbiór ekonomiczny położeno kraj na łopatki . Do tej pory Polska nie może się podnieść z kryzysu , 4 miliony Polaków musiało wyjechać za granice.
Podczas V rozbioru Polski , ten kto był przy korycie ten zyskał .
Czy wiecie , ze PIS to najbogatsza partia w Polsce ?
Ponad pięćdziesiąt procent Polaków żyje w stresie, a reszta gdzieś w Europie .Niestety życie w Polsce staje się niemożliwe jest drogo, nie ma pracy, a ludzie umierają na ulicy z głodu.zimna tego nigdy w PRL nie było.
Głowna stacja kraju TVN24-. Według propagandy TVN24 Polska stoi w czołówce Europy, a w życiu realnym “slamsy Europy”.brak pespektyw,bezrobocie nedza eutanazja emerytów,blokersi,fale,mafie,Rozwalono wszystko totalnie.
Każdego dnia “walczymy” o to aby połączyć “koniec z końcem”, a rzad stara się zabrać nam ten “koniec”. Bo to … “koniec”.
Ludzie otwórzcie oczy,emeryci szybko poumierają,większość nie wykupuje leków,ubogo się odżywiają,żyją w ubóstwie,na dodatek utrzymują swoje niepracujące dzieci,co pracy nie mają.Czy bezie nas stać na ponownie się zjednoczyć by rozliczyć nie komune-jej nie było -ale popaprańców z SOLIDARNOSCI z roku 1980-1989 to oni zafundowali ta druga JAPONIE>
Wracajac do emeryt.mundurowych starego por.Po prostu powolna wegetacja-czyli eutanzja.Ci co mieszkaja w miescie nie maja wsparcia wiejskiego sa biedakami.2010r Szanowna włądza III RP zrobilla z nas opracow,
Trybunal Konstytucyjny wykonał polityczna robote,
Bez wyroku nas ukarano.Sejm zastąpił władze sądownicza.
Co ja bede dalej opisywal ,
Czytac.....
http://okres-prl.blog.onet.pl/1,AR3_2011-12_2011-12-01_2011-12-31,index.html
Na koniec-powinno sie to tow.
-elektrowni

- cementowni

- hut
-
-przemysłu tytoniowego

- farmaceutycznego
- za 4 miliony młodych ludzi zmuszonych do emigracji zarobkowej
Za całkowite zniszczenie PGR-ów
Tych grzechów jest więcej- szanowni panowie i macie czelność obchodzić 30 rocznice stanu wojennego-powino się was pozamykac-w obozach pracy i do końca życia tłuc kamienie.
I j

Komentarz został ukrytyrozwiń
emerytka Kamila
  • emerytka Kamila
  • 09.08.2011 21:18

Władza zawsze sięga do najsłabszych bo oni nie mają siły aby się bronić.
To co władza zrobiła odbierając emerytury pracownikom MSW jest czynem bezprawnym, nie mającym nic wpólnego z cywilizowanym państwem.Moim zdaniem była to nieuzasadniona ewidentna zemsta oraz zastosowanie odpowiedzialności zbiorowej.. Wyrok TK trzeba respektować ale ja sie z nim nie zgadzam.
To nawet w czasach tak krytykowanego PRL nikt nie zabierał ludziom środków do życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sowa Emerytka
  • Sowa Emerytka
  • 14.07.2011 11:48

SŁUŻYŁAM ponad 20 lat /często było BARDZO CIĘŻKO/ i WIERZYŁAM, że dla dobra SPOŁECZEŃSTWA... Wtedy byłam "za biała", co skończyło się "wykopaniem" mnie z resortu w 1987r "...bo przełożeni utracili do mnie zaufanie..." a dziś "za czerwona"chyba, bo odebrano mi i godność /ustawą/ i część wypracowanej emerytury /?"przywileje"?!/, chociaż nikt mi nic hańbiącego i niezgodnego z prawem nie udowodnił.
W przeciwieństwie do innych uczestników dyskusji pozwalam sobie zauważyć, że zapomnieli po prostu spojrzeć na to szerzej, z perspektywy faktycznych potrzeb życiowych człowieka i faktycznym traktowaniem wszystkich /większości - z wyjątkiem prezesów różnych spółek państwowych i prywatnych biorących po kilka milionów!!! rocznie/ obywateli POLSKI przez rządzących w kwestiach ekonomicznych! TO SKANDAL, ŻE KTOKOLWIEK W NASZYM KRAJU PRZY DZISIEJSZYCH CENACH OTRZYMUJE MNIEJ NIŻ JEST TO KONIECZNE DO MIESIĘCZNEGO UTRZYMANIA /mieszkanie+media, ubranie, jedzenie, prasa, książki, przejazdy, leczenie itd - podstawa/ SIEBIE I RODZINY, PRACUJĄC NA CAŁYM ETACIE LUB NA WYPRACOWANEJ EMERYTURZE. Podstawowy koszyk, minimalna płaca, minimalna renta świadczą o tym, że społeczeństwo POLSKI jest przez swoich WYBRAŃCÓW ogólnie traktowane jak pariasi, którzy powinni jak najszybciej zniknąć - szczególnie emeryci, renciści a co dopiero "mundurowi"...skoro służyć już nie mogą /jak stary pies czy koń/...
W tej sytuacji myślcie o płacach w ogóle, bądźcie SOLIDARNI NAPRAWDĘ i nie bądźcie tak zakłamani - poprzyjcie chociaż prawo do EUTANAZJI... i ABORCJI!
Pozdrawiam wszystkich czytających. Nie popieraj RZĄDU czynem, nie umieraj przed terminem - skoro nie uchwalili EUTANAZJI i ABORCJI...

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 11.06.2011 19:57

Emerycie -sprawdzone ! wszystkie składki mundurowych emerytów płaci MON, SĄ poza ZUS -em

Komentarz został ukrytyrozwiń

Strażak-7dni pracy w miesiącu ,średnia płaca ok 4 tysięcy złotych.średnia praca w gospodarce -3.400zł.Płaca minimalna 1380zł.Czas pracy strażaka 15 lat,czas pracy reszty ok.45 lat.
I kto tu jest pokrzywdzony?
Panie Czesławie tak się dziwnie składa,że mąż strażak jest na emeryturze tak więc jeśli Pan sobie życzy możemy podyskutować o służbie dla państwa;)
PS.Dyskusja dotyczy OBECNYCH EMERYTÓW MUNDUROWYCH-którym nic nie grozi;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czesław M.
  • Czesław M.
  • 10.06.2011 11:20

Jak widać z polemicznej dyskusji na tym forum, że naszemu społeczeństwu najlepiej wychodzi włączenie się do medialnej wrzawy wykreowanej przez ekipę rządzącą w tzw. obszarze szarej propagandy, daleko odbiegającej od merytorycznej dyskusji, która wymaga intelektualnego wysiłku. Przed zadawaniem pytań, posiłkowaniem się "oczywistymi" wiadomościami "statystycznymi" (patrz: A. Krajewska), porównywaniem emerytur i rent oraz pracy cywilnej i służby dla państwa wskazane jest poszukać odpowiedzi na zasadnicze pytanie: W których zawodach i instytucjach nie obowiązuje Kodeks Pracy i jakie wynikają z tego konsekwencje dla pracownika i pracodawcy??? A politykom, dziennikarzom kreującym nową rzeczywistość według pomysłów min. Boniego zadaję pytanie - czy na tych nowych warunkach, które tworzą zaproponują w przyszłości swoim dzieciom, wnukom założenie mundurów tych służb mundurowych, by nie pełnili służby dla państwa, a wykonywali pracę zgodnie z Kodeksem Pracy (8 godzinny dzień pracy itp, itd.), by pracując a nie służąc wykonywali z poświęceniem i narażeniem zdrowia i życia w kraju i na różnych misjach zagranicznych, które wykreują w przyszłości politycy?????!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
  • ela
  • 08.06.2011 19:44

Emerycie a ile miałeś lat jak przeszedłeś na emeryturę? i ile stażu ?