Facebook Google+ Twitter

Henryk Mandelbaum - ostatni z Sonderkommando

Do ciekawego spotkania dojdzie jutro na Uniwersytecie Śląskim. Zaproszenie Koła Naukowego Politologów przyjął Henryk Mandelbaum, ostatni z żyjących członków Sonderkommando oświęcimskiego obozu.

Wydarzenie jest tym bardziej niezwykłe ponieważ Henryk Mandelbaum rzadko przyjmuje zaproszenia jakie są do niego kierowane z Polski. Ostatni z Sonderkommando wygłosi jutro prelekcję o godzinie 11.10 na Wydziale Nauk Społecznych UŚ (ulica Bankowa 11) w sali sympozjalnej I (drugie piętro). Wstęp wygłosi profesor śląskiej uczelni - Ryszard Kaczmarek.

Urodzony 15 grudnia 1922 roku w Olkuszu Mandelbaum jest ostatnim świadkiem przerażającej historii jaka miała miejsce w krematoriach obozu oświęcimskiego. Aresztowany 10 kwietnia 1944 roku Polak żydowskiego pochodzenia trafił do KL Auschwitz (numer 181970). Skierowany do specjalnej grupy roboczej zajmującej się paleniem zwłok w krematoriach był świadkiem zagłady około 400 tysięcy węgierskich Żydów. Ocalał, uciekając w czasie "marszu śmierci" na początku stycznia 1945 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"+" Brawo dla Koła Politologów za pomysł spotkania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.