Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21666 miejsce

„Henryk Sienkiewicz. Kalendarz życia i twórczości" - reedycja

Uwieńczeniem pięciotomowej edycji „Listów” Henryka Sienkiewicza jest poszerzone opracowanie „Kalendarza życia i twórczości” tego pisarza przez Marię Bokszczanin. Nowa publikacja ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Julian Krzyżanowski, Henryk Sienkiewicz. Kalendarz życia i twórczości, uzupełniła i opracowała Maria Bokszczanin, PIW, Warszawa 2012 / Fot. Okładka książki Zakończenie w 2009 r. procesu wydawniczego Listów Henryka Sienkiewicza w opracowaniu Marii Bokszczanin było wstępem do przygotowania nowej, poszerzonej edycji książki Juliana Krzyżanowskiego – Henryk Sienkiewicz. Kalendarza życia i twórczości. Po wydaniu wszystkich znanych, odnalezionych dotychczas listów pisarza ich edytorka mogła dokonywać pełniejszej rekonstrukcji życia pisarza, tym samym poszerzyć rejestr faktów zebranych przez jej profesora, Juliana Krzyżanowskiego. Kontynuatorka pracy, którą wkrótce po śmierci pisarza zapoczątkował jego siostrzeniec, Ignacy Chrzanowski, a przejął po wojnie Julian Krzyżanowski, wypełniła powierzone jej we wrześniu 1949 roku zadanie: nie tylko opracowała monumentalną edycję korespondencji, ale zadbała również o aktualizację napisanego przez niego kalendarium.

„Pan Profesor Krzyżanowski był wielką indywidualnością. Otaczała go legenda heroicznych lat okupacyjnych. Stawiał przed nami, młodymi adeptami filologii polskiej, wysokie zadania badawcze i edytorskie – to mobilizowało nas do ofiarnej pracy. Najwięcej uwagi poświęcał właśnie Sienkiewiczowi, swemu ulubionemu pisarzowi, co stanowiło ogromny rozdział w jego życiu. Był człowiekiem o ogromnej odporności nerwowej i umiejętności walki. On rozpoczął bój o przywrócenie tego twórcy narodowi w bardzo trudnej sytuacji politycznej” – mówiła profesor Maria Bokszczanin w wywiadzie, jaki przeprowadziłam z nią dla „Przeglądu Polskiego”, tygodniowego (uprzednio, obecnie miesięcznego) dodatku kulturalnego „Nowego Dziennika” (9 IV 2010 r.).

Wówczas, w trakcie opracowywania nowej wersji „Kalendarza Sienkiewiczowskiego” Maria Bokszczanin Maria Bokszczanin wśród pracowników Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku na jubileuszu 50-lecia instytucji / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska przyznawała, że „praca nad tą reedycją jest wyjątkowo trudna, gdyż wymaga od kontynuatora taktu i talentu, by nie zepsuć poziomu literackiego dzieła Profesora i uszanować jego prawa autorskie”. Zgodnie z tym przekonaniem obdarzyła czytelników pracą, która w zasadniczym trzonie zachowuje zawartość pierwowzoru, a uzupełnia go o ponad osiemdziesiąt autorskich wpisów, zachowujących formułę publikacji.

Niezwykle pożytecznym poszerzeniem całości wywodu jest aktualizacja bibliografii, przede wszystkim epistolarnej, na której oparte są zarysowane fakty. Wzbogaca całość również chronologiczne zestawienie listów z pełnego, komentowanego wydania oraz rejestr wszystkich adaptacji filmowych dzieł Sienkiewicza. Ponadto Kalendarium zapowiada inne cenne wydawnictwo, oczekujące na druk, powstałe w Instytucie Badań Literackich pod kierunkiem Dobrosławy Świerczyńskiej – Korbut Sienkiewiczowski.

Kalendarz Sienkiewiczowski został po raz pierwszy wydany w 1954 roku jako 57. tom zbiorowego wydania Dzieł pod redakcją Juliana Krzyżanowskiego. Następne drugie wydanie ilustrowane z 1956 roku otrzymało piękną edytorską szatę, dzięki której nabrało monumentalnego kształtu. To ono (obok prac monograficznych sienkiewiczologa) przez ponad półwieku odgrywało zasadniczą rolę w popularyzacji wiedzy o Henryku Sienkiewiczu, będąc doskonałym źródłem poznania uwarunkowań jego twórczości oraz społeczno-obywatelskich dokonań w kraju i na arenie międzynarodowej. Z tej lektury wyłaniali się miłośnicy, pasjonaci i badacze dzieł autora Trylogii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.