Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24870 miejsce

Henryk Stokłosa próbuje uniknąć procesu sądowego?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-02-08 09:11

Zastanawia fakt zgłoszenia kandydatury Henryka Stokłosy w wyborach uzupełniających do Senatu RP. Przeciwko Stokłosie toczy się sprawa karna przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. Jest on oskarżony o popełnienie 21 przestępstw.

Henryk Stokłosa GNU Free Documentation License, Version 1.2 / Fot. z archiwum polskiego SenatuHenryk Stokłosa w wyborach uzupełniających do Senatu zdobył 39,9 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 6,31 proc. - poinformował w poniedziałek Wiktor Pawłowski, sekretarz Okręgowej Komisji Wyborczej w Pile.

Wybory odbyły się 6 lutego w związku z tym, że senator Piotr Głowski (PO) został prezydentem Piły. Oprócz Stokłosy w wyborach startowali: Maria Małgorzata Janyska z PO (zdobyła 29,56 proc. głosów); Zbigniew Ajchler z SLD (17,29 proc. głosów) i kandydat PSL Leszek Łochowicz (13,25 proc. głosów).

Zastanawiające, czy nie jest to próba uniknięcia procesu karnego, jaki toczy się przed Sądem Okręgowym w Poznaniu przeciwko Henrykowi Stokłosie.

Zgodnie z konstytucją Stokłosę będzie chronił immunitet, ale tylko w zakresie spraw nowych. W przypadku toczącego się procesu karnego immunitet nie obowiązuje. Jednakże po zaprzysiężeniu Henryk Stokłosa może wystąpić do Senatu z prośbą - na podstawie artykułu 105 ust. 3 konstytucji - o zawieszenia postępowania i objęcie go immunitetem w zakresie dawnych spraw, których postępowania karne zostały już wszczęte.

Jeśli Stokłosa zostanie skazany prawomocnym wyrokiem za czyny, których postępowanie rozpoczęło się przed wyborami, nadal będzie senatorem.

Nie mógłby on jednak wystartować w kolejnych wyborach, bowiem wówczas objęłaby go regulacja z artykułu 99 ust. 3 konstytucji, mówiącego, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, nie może zostać wybrana do Sejmu i Senatu.

Wymóg uzyskania zgody Sejmu lub Senatu na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej odnosi się do czynów popełnionych w czasie trwania kadencji, ale również czynów popełnionych przed dniem ogłoszenia wyników wyborów.

Sprawy karne rozpoczęte przed uzyskaniem immunitetu toczą się normalnym trybem. Sprawy niezgodnej z prawem działalności Stokłosy zostały zbadane przez prokuraturę po tym jak w 2005 roku nie zdobył on mandatu w wyborach do Senatu. W 2007 r. Stokłosa uciekł za granicę. W listopadzie został na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania zatrzymany przez niemiecką policję.

Prokuratura zbadała 21 zarzutów dotyczących, według śledczych, przestępczej działalności Stokłosy. W akcie oskarżenia liczącym 600 stron są wątki m.in. korumpowania urzędników Ministerstwa Finansów i sędziego Sądu Administracyjnego.

Z aktu oskarżenia, odczytanego w kwietniu 2009 r. przed sadem w Poznaniu dowiadujemy się między innymi, że: "oprócz zarzutów korupcyjnych stawia się także zarzuty bezprawnego więzienia i bicia swoich pracowników, utrudniania pracy policji w sprawie postępowania dotyczącego zatrucia środowiska naturalnego i wyłudzenia pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej. Stokłosa miał wręczać urzędnikom Ministerstwa Finansów łapówki w postaci alkoholu i wędlin wartości od kilkuset do kilku tysięcy złotych oraz gotówki w wysokości od 5 tys. do 100 tys. zł, w zależności od kwoty umorzeń podatkowych, które otrzymywał. Proces urzędników z Ministerstwa Finansów toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie."

Rozpatrywana jest też kwestia umorzeń podatkowych z lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy firmy Stokłosy zalegały z płatnością podatku w wysokości ok 1,3 mln złotych. Zaległości zostały umorzone w 2001 roku decyzją sędziego Sądu Administracyjnego, który jest współoskarżonym w procesie toczącym się przed sądem w Poznaniu.
"Ryszard S. w zamian za 20 tys. złotych łapówki miał wydać korzystną dla firm byłego senatora decyzję w sprawie niepłacenia zaległego podatku" - czytamy dalej w akcie oskarżenia.

"W roku 1998 Stokłosa dopuścił się bezprawnego zatrzymania i więzienia pracowników jego firm podejrzewanych o kradzieże. Ochroniarze senatora w nocy wywabiali z mieszkań podejrzewanych i przewozili ich do zakładu, gdzie podpisywali oświadczenia, o tym, że kradli i następnie byli przetrzymywani w garażu. Dopiero rano zatrzymanych przekazano policji." - stwierdza akt oskarżenia.

Stokłosie i jego firmie Farmutil stawia się też zarzuty o bezprawne przyjęcie środków unijnych w ramach programu SAPARD. Ponadto w sierpniu 2005 roku urzędnicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykryli nielegalne składowiska odpadów poubojowych na polach wokół zakładów Stokłosy zajmującego się utylizacją tychże odpadów.

Kolejną rozprawę w procesie Stokłosy Sąd Okręgowy w Poznaniu zaplanował na 21 lutego.


Źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.02.2011 21:28

Ryszardzie, mieszkam niedaleko od Śmiłowa (38 km), a Stokłosę znam osobiście. Przez rok pod koniec lat 70-tych byłem też zwierzchnikiem służbowym obecnej żony Stokłosy. Przez kilka miesięcy Henryk Stokłosa był też moim przełożonym, a więc znam go osobiście. Miejscowa prasa na bieżąco śledziła i nadal śledzi poczynania tego "Biznesmena". Przed wyborami uzupełniającymi zorganizował on wiec w Trzciance i obiecywał bezpłatne kolonie dla dzieci, a klubom sportowym 1,5 mln zł. Być może załatwił już sobie kolejne umorzenie podatku od nieruchomości lub dochodowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kaziu, być może p. Stokłosa ma dobre zamiary, a może i samopoczucie. Sądy niech rozstrzygają. Być może zbyt mało wiemy, bo za daleko mieszkamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tu o sprawiedliwość
Kamienie wołają.
Tu spryt się nagradza,
A wyszydza prawość.
Tu depcze się prawdę
I krzyżuje świętość.
Tu kpi się z proroków,
Patriotów i mędrców.
Tu dużo się krzyczy, a robi niewiele.
Tu wyznaje się Boga jedynie w kościele.
Tu podcina się skrzydła
Wielkim ideałom.
Tu życie poświęcić
- to jeszcze za mało!
Tu honor, wstyd,
Dumę odesłano w baśnie.
- A cóż to za kraj jest?
A to Polska właśnie.
Teresa Paryna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.