Facebook Google+ Twitter

Henryk Stokłosa zostaje w areszcie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-22 14:37

Były senator i biznesmen Henryk Stokłosa, oskarżony między innymi o korupcję, zostaje w areszcie. Biznesmenowi nie pomogła nawet propozycja wpłaty poręczenia majątkowego w wysokości jednego miliona złotych w zamian za wyjście na wolność.

Sąd Apelacyjny w Warszawie nie uwzględnił zażalenia jego obrońców na decyzję Sądu Okręgowego z 16 czerwca, zgodnie z którą biznesmenowi przedłużono areszt do końca września.

W uzasadnieniu postanowienia Sądu Apelacyjnego sędzia Jan Krośnicki podkreślił, że zanim Henryk Stokłosa trafił do aresztu, był szukany listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania. Jak dodał sędzia Krośnicki, sądy niższej instancji miały podstawy do zastosowania i przedłużania aresztu, bo istniało realne zagrożenie, że Stokłosa utrudnia śledztwo.

Ponadto, zdaniem Sądu Apelacyjnego, za utrzymaniem aresztu przemawia też surowość grożącej Stokłosie kary oraz charakter zarzucanych mu czynów, które wiążą się - jak zaznaczył sędzia Krośnicki - z wysoką szkodliwością społeczną. Stąd też, w ocenie SA, decyzje sądów niższej instancji były jak najbardziej zasadne.
Decyzja Sądu Apelacyjnego o utrzymaniu w mocy aresztu dla Stokłosy do końca września jest prawomocna. Ale w trakcie procesu adwokaci biznesmena będą mogli jeszcze starać się, by po odczytaniu aktu oskarżenia ich klient na rozprawy przychodził z wolnej stopy.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy rozpocznie się proces Henryka Stokłosy. Akt oskarżenia w jego sprawie wpłynął do sądu na początku czerwca, ale dotąd nie wyznaczono terminu pierwszej rozprawy.
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga postawiła Stokłosie 21 zarzutów - od korupcyjnych po tworzenie zagrożenia w środowisku naturalnym. Byłemu senatorowi grozi do 10 lat więzienia. W sprawie przeciwko Stokłosie chodzi głównie o wręczanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za korzystne decyzje podatkowe, a także o wyłudzanie pieniędzy podczas restrukturyzacji firmy Stokłosy w latach 90., bezprawne pozbawianie wolności pracowników firmy oraz o nielegalne przechowywanie odpadów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Takim to mogą naskoczyć, np tutaj:

http://www.wnowogardzie.pl/aktualnosci/burmistrz-i-sprawa-miesa/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.