Facebook Google+ Twitter

Henryk Wujec w Ostrowcu Świętokrzyskim: KOD jak KOR

Czterdziestolecie powstania Komitetu Obrony Robotników stało się okazją do dyskusji o obecnej sytuacji społeczno - politycznej w Polsce zorganizowanej przez ostrowickie środowisko Komitetu Obrony Demokracji. Gościem był Henryk Wujec.

'Od KOR-u do współczesności' - spotkanie z Henrykiem Wujcem w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakSpotkaniem z legendą Solidarności, działaczem Komitetu Obrony Robotników, posłem czterech kadencji Sejmu i doradcą do spraw społecznych Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Henrykiem Wujcem, oddział Komitetu Obrony Demokracji w Ostrowcu Świętokrzyskim zainicjował działalność Obywatelskiego Klubu Dyskusyjnego, który m.in. z udziałem działaczy PRL- owskiej opozycji ( jednym z następnych gości ma być Adam Michnik) ma pobudzić społeczeństwo do większego zaangażowania w życie społeczne i polityczne Polski.

Henryk Wujec w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakHenryk Wujec skrótowo przypomniał genezę KOR - u, u podłoża której legła akcja pomocy robotnikom represjonowanym po protestach w Radomiu i Ursusie w 1976 roku. W szerszym wymiarze jego działalność była wymierzona przeciwko ówczesnej władzy, która mamiąc zapewnieniami dbałości o dobro zwykłego człowieka, tak naprawdę, w sposób dyktatorski, pozbawiała ludzi podstawowego prawa, jakim jest prawo do wolności. KOR, a później Związek Zawodowy Solidarność stanowczo się temu sprzeciwiały. Wujec dostrzega w tamtej sytuacji widoczne asocjacje do sytuacji obecnie panującej w naszym kraju, gdzie rządzący chcą zniszczyć Trybunał Konstytucyjny, a tym samym Konstytucję RP, która Polakom zapewnia swobody obywatelskie. Komitet Obrony Demokracji jest - zdaniem Henryka Wujca - podobny w swoich działaniach do KOR - u, który był także inicjatywą oddolną, stworzoną przez ludzi niezadowolonych z panującej w kraju sytuacji. Wyraził też przekonanie, że podobnie jak działania tamtej organizacji spowodowały, że komunistyczna władza "odpuściła", tak masowe wystąpienia pod sztandarami KOD - u mogą też spowodować zmianę sposobu rządzenia przez Prawo i Sprawiedliwość. Przypomniał tu niedawne "czarne protesty" organizowane przez kobiety przeciwko zamiarom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. - To, że KOD występuje przeciwko łamaniu prawa przez rządzących, w obronie Trybunału Konstytucyjnego, krytykuje przygotowywane przez obecny rząd ustawy ograniczające obywatelskie wolności, a zwiększająca się liczba osób uczestniczących w KOD-owskich demonstracjach musi wywołać opamiętanie dzierżących władzę - mówił Henryk Wujec podczas spotkania w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury. - Trzeba w to wierzyć, tak jak myśmy wierzyli w latach 70. Nie nastąpi to pewnie szybko, ale należy podejmować różne działania i obserwować poczynania władzy, także wtedy, gdy ona pozornie ustępuje z oprotestowywanych zamierzeń. Henryk Wujec z moderatorami spotkania. / Fot. Krzysztof Krzak

Henryk Wujec przyznał, że nie jest członkiem Komitetu Obrony Demokracji, ale wspiera jego działania, uczestniczy w demonstracjach. Odpowiada mu atmosfera wzajemnej życzliwości, brak agresji i nienawiści wśród działaczy KOD - u. Pytany o kolejne przedsięwzięcia tego ruchu obywatelskiego odpowiadał, że należy przede wszystkim nie dopuścić do przejęcia przez PiS podczas wyborów za dwa lata samorządów, na co partia Jarosława Kaczyńskiego ma ogromną ochotę, nie pozwolić na przeprowadzenie zapowiedzianej reformy oświaty, która zniweczy dotychczasowe osiągnięcia polskiej edukacji, odbierze uczniom z małomiasteczkowych i wiejskich środowisk szanse na awans społeczny, obronić niezależne organizacje Henryk Wujec w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzakpozarządowe przed stłamszeniem przez rządzących, jak to stało się na Węgrzech czy w Rosji i doprowadziło niemal do likwidacji społeczeństwa obywatelskiego. KOD powinien też przedstawić obywatelom jasny program swoich zamierzeń i dążeń. Henryk Wujec zachęcił też zwolenników walki o ochronę demokracji w Polsce do udziału w manifestacji KOD - u w Warszawie w dniu Święta Niepodległości. - Ważna będzie ilość jej uczestników, klimat i powaga tego protestu. Nie wolno przy tym dać się wciągnąć w utarczki i prowokacje ze strony ONR-owców, którzy próbują sobie bezprawnie zawłaszczyć symbole polskości i narodowe tradycje.

Ostrowieckie spotkanie "Od KOR - u do współczesności" nie pozbawione było też krytyki popełnionych przez poprzedni rząd tworzony przez środowisko, z którym Henryk Wujec sympatyzuje i z którym przez wiele lat ściśle współpracował.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Porównywanie KOR-u z KOD-em to profanacja-obraza dla tego pierwszego.
Nawiasem mówiąc panie Wujec, KOR przydałby się robotnikom i szarym pracownikom teraz bardziej, niż za komuny.
Gdzie teraz jesteście, kiedy miliony pracują za głodowe pensje na śmieciowych umowach?
Pierdzicie w ciepłe stołki - prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst potrzebny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś w KOR w obronę wzięto robotników usuniętych przymusowo za udział w strajkach z pracy w fabrykach teraz "krzywda" dzieje się oligarchom i prominentom usuniętym za stanowisk "na państwowym" w wyniku wyborów, jak Tomasz Lis. Mniej też jest pracy dla odsuniętych prominentnych artystów jak Agnieszka Holland która doskonale radziła sobie i zarabiała jako reżyser na całym świecie.
Dziwne że do szarych obywateli chodzących w marszach miałyby trafiać ogólniki a nie konkrety - tak ale tego nie widać na transparentach KODU tylko hasła o wspólnym wrogu. To za mało. O programie do wyborów nie wspomnę - nie widzę go.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.