Facebook Google+ Twitter

Henryka Krzywonos: Lech Kaczyński nie pozwoliłby nikogo wygwizdać

- Moim zamierzeniem było przypomnieć moim kolegom co znaczy słowo "Solidarność". Powinniśmy go używać wobec siebie na co dzień, nie tylko w ramach rocznicy po 30 latach - mówi w wywiadzie Henryka Krzywonos.

Henryka Krzywonos. / Fot. Mariusz MichalakW wywiadzie dla Polskiego Radia Henryka Krzywonos podkreśliła, że nikt nie może zawłaszczać dla siebie "Solidarności". - Ona nie jest PiS-u, jest wywalczona przez wszystkich Polaków. To nie jest związek Jarosława Kaczyńskiego - mówiła.

Tłumaczyła też swoje ostre i nieoczekiwane słowa na jubileuszowym zjeździe. - Myślałam, że przyjdę na 30-lecie obchodów "Solidarności", spotkam się z moimi kolegami, których nie widziałam od lat i będzie bardzo sympatycznie. Okazało się, że nie było sympatycznie, stąd wyrwałam się do wypowiedzi.

Wyjaśniała, że bardzo poruszyły ją słowa Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ mówiąc, że tylko Lech działał na korzyść "Solidarności" nie mówi prawdy i przez to "uwłacza bratu". Ona sama podkreśla, że zawsze bardzo szanowała Lecha Kaczyńskiego i pamięta jego działalność w związku w tamtych czasach. Docenia jego pracę ale nie był on jedyny, stąd słowa Jarosława są nieuprawnione.

Przypomniała też, jak kiedyś na którymś z podobnych spotkań tłum chciał wygwizdać jednego z jej kolegów z opozycji a Lech Kaczyński nie pozwolił na to: "Zabrał mikrofon i powiedział: nie macie prawa tego robić." Jej zdaniem, gdyby usłyszał swojego brata i szefa "S" Janusza Śniadka na tym zjeździe, zrobiłby to samo.

Odniosła się również do słów wsparcia pod adresem premiera. Mówiła, że pamięta go z lat opozycji, jako młodego człowieka, dlatego traktuje go jak kolegę i było jej przykro, że go wygwizdano. Powiedziała również, że nie pamięta co w tym czasie robił Jarosław Kaczyński.

Wspomniała też, że przed zjazdem namawiała Lecha Wałęsa do uczestnictwa w jubileuszowym zjeździe NSZZ Solidarność, ale potem była mu wdzięczna, że nie przyjechał. - Nie chciałabym, żeby "mojego przewodniczącego" ktoś wygwizdał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Wielbiciel Wałęsy !
 • Wielbiciel Wałęsy !
 • 01.09.2010 14:53

p. Henryko, chciałem Panią zapytac dlaczego w czasie tych uroczystości tak nieładnie mówiła na prezesa Kaczyńskiego a nie na Premiera Tuska kiedy on i jego ministrowie winni są rozkładu Stoczni a w ogule święto Solidarności nie jest od załatwiania spraw zwiąskowych lezc do śiętowania bo byłto ruch społeczny i nie tylko Pani się poświęcała lecz 10 milionów ludzi i trzeba się cieszyc bo była to wspólna sprawa i trzeba się starac żeby następne pokolenia wiedziały że to była wielka sprawa dla Polski

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dzidka
 • Dzidka
 • 01.09.2010 14:42

O czym może świadczyć taki fakt, że Jarosław Kaczyński spóźnił się na Zjazd 15 min., następnie przy owacjach na stojąco swoich wielbicieli, nie raczył przywitać się z żadnym zaproszonym gościem /Tuskiem, Komorowskim/?
Znana dziennikarka określiła to jednym słowem " chamska reżyserka ". I ja się z nią zgadzam. A Wy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Renata z Oleśnicy
 • Renata z Oleśnicy
 • 01.09.2010 12:58

Pani Henryka to dla mnie kobieta legenda, szczególnie po 30 sierpnia 2010 r., gratuluję odwagi !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zofia z Otwocka
 • Zofia z Otwocka
 • 01.09.2010 12:20

Co Pani Krzywonos obiecali za zepsucie obchodów 30 lecia.I jak zrozumieć że taka osoba wywodząca się ze środowiska robotniczego nie rozumie robotników gdzie Pani ma oczy i uszy .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa
 • Ewa
 • 01.09.2010 10:53

psy szczekaja a karawana jedzie dalej , PO to ludzie normalni z wadami i zaletami cos w zyciu zrobili dobrego i dalej tak czynią a Kaczyński to zło wcielone nie boję się powiedzieć szatan wcielony o którym pisze apokalipsa ze pojawi się przy końcu czasów , kto ma odrobinę rozsadku niech się broni przed tym ZŁEM

Komentarz został ukrytyrozwiń
wieśka
 • wieśka
 • 01.09.2010 10:15

gdzie nie zjawi się Kaczyński to nakłamie chce byc w centrum uwagi dość już jego rządów [spieprzaj dziadu]z tym swoim pisem bo tylko oszukują.Popieram przedmówcę .Lepiej dajcie kasę na hospicja a nie budujecie pomniki.Czym zasłużył się dla Polski Lech Kaczyński tym ze skłócił nas z sąsiadamy a teraz rząd Komorowskiego naprawia ich błędy.Brawo Pani Krzywonos*************

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgorzata Z Gdańska
 • Małgorzata Z Gdańska
 • 01.09.2010 09:08

Pani Krzywonos zachowała się mówiąc bardzo łagodnie nie fair- zakłóciła 30-lecie które powinno być obchodzone bez takich wystąpień napawać optymizmem na przyszłość.Nie wiem czy po prostu chciała zaistnieć czy też wypromować swoją książkę zwracając na siebie uwagę.Podejrzewam że była namawiana do tego wystąpienia.Po prostu przyjechała z tym zamiarem a nie jak twierdzi że chciała żeby było "sympatycznie".Nie podoba mi się to a Pani Krzywonos dużo straciła w moich oczach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
przemyślanin
 • przemyślanin
 • 01.09.2010 09:07

kiedy nastapi dzien,gdy będziemy wolni od Kaczńskiego i jego polityki ? to bedzie najbardziej szcześliwy dzień mojego życia !Nie życzę mu niczego zlego,niech nadal opiekuję się chorą Matką w wspomaga w Jej cierpieniu.Ale od polityki niech odejdzie na zawsze.Nasze chore politycznie spoleczenstwo wymaga izolacji od polityki reprezentowanej przez Kaczynskiego i jego pisowskiej partii .badzmy wszyscy sobie bracmi i wspolnie dbajmy o dobra naszej Ojczyzny,a będziemy szanowani przez inne narody .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.