Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18382 miejsce

Heraklit we współczesnym świecie

Heraklit z Efezu (540 p.n.e. - 480 p.n.e.) filozof grecki, ojciec dialektyki. Oparł wizję istnienia i rozwoju świata na czterech żywiołach cyklicznie w siebie wzajemnie przechodzących.

Heraklit z Efezu / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Heraclitus,_Johannes_Moreelse.jpgTe cztery żywioły to: ogień przechodzący w powietrze, powietrze zmieniające się w wodę, woda stwarzająca ziemię. Ziemia przechodzi w ogień, rozpoczynając kolejny cykl rozwojowy. Obrazem graficznym takich przemian, mógłby być okrąg, ale przedstawiałby tylko jeden cykl. Dlatego nie możemy okręgu zamknąć, a rozciągnąć go wzdłuż osi czasu. Otrzymamy wówczas nieskończenie długą spiralę (helisę) o stałym skoku (rozumianym jako odstęp czasowy między odpowiadającymi sobie punktami kolejno po sobie następujących cyklów). Jest to spirala obiektywnych zmian występujących w przebiegu badanego zjawiska. Im bliżej rozpatrywany punkt znajduje się spirali, tym bardziej oddaje obiektywną rzeczywistość. Dla dalszych rozważań przyjmijmy następujący model: zorientowaną oś czasu umieszczamy pośrodku rzeki, której nurt tworzą marzenia, dążenia społeczne, pragnienia tzn. czynniki decydujące o rozwoju i poziomie życia społeczeństwa. Mogą być one zrealizowane w przyszłości, przypływają więc z fazy wyższego rozwoju. Zatem nurt tej rzeki jest przeciwnie zorientowany w stosunku do osi czasu. Na rzece w pewnym momencie czasowym umieszczamy wyspę w kształcie koła, obrazującą teraźniejszość. Brzeg wyspy od brzegów rzeki z obu stron oddzielony jest wąskim strumieniem dążności do rozwoju, który stanowi przybrzeżną część nurtu rzeki. Wyspę poprzedza spirala obiektywnych zmian.

Przyjmijmy dalej, że kolejne żywioły obrazują pory roku: lato - jesień - zima - wiosna - lato - ... W ten sposób skok spirali wynosi jeden rok. Na Wyspie Teraźniejszości mieszkają ludzie - pojedynczy osobnik, rodzina, obywatele państwa, czy też obywatele globu. Załóżmy dalej, że rozpatrujemy rozwój społeczny państwa. Wyspę zamieszkują ludzie o różnych poglądach (np. prawicowych, lewicowych, więc na średnicy i w jej pobliżu znajdzie się centrolewica i centroprawica). Społeczeństwo wyspy walczy o byt codzienny, kształci swoje dzieci, przekazuje im wierzenia, przekonania, wartości, tworzy spierające się ugrupowania, współdziała i zwalcza się wzajemnie - wszystko to jednak opiera się na doświadczeniach przeszłości.

Ludzie widzą przed sobą spiralę zmian, ale nie są w stanie na nią wejść. Względnie dobrze widzą pierwszy pierścień, ale z każdym skokiem spirala jest coraz bardziej zamglona. Po kilkunastu skokach już nic nie widać, a próby jej określenia podejmowane są przez nielicznych autorów powieści science fiction. Niektórzy członkowie społeczeństwa nie mogą pogodzić się z ogólnie panującym zastojem. Opuszczają ten bałagan przekraczając strumień dążności do rozwoju. Znajdując się na brzegu Rzeki Oczekiwań, są w stanie podążać wzdłuż osi czasu, zrównując się ze spiralą zmian. Wyspa Teraźniejszości ze swym marazmem pozostaje coraz dalej za nimi. Stąd słusznym wydaje się twierdzenie, że kto stoi w miejscu ten się cofa. To ci ludzie po obu brzegach rzeki są motorem postępu. Udało im się wyzwolić z ograniczeń społecznych wyspy, z wzajemnych uprzedzeń poszczególnych grup, mają umysły wolne. Są więc w stanie podążać za spiralą zmian, czerpać z niej dla ogólnego rozwoju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

dobry temat, dający do myślenia tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) ciężki tekst, ale pobudza do refleksji nad sensem życia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z marazmu Wyspy Teraźniejszości są w stanie wyrwać się jednostki; innym, światli przewodnicy grup wartości rozwoju powinni wskazywać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.