Facebook Google+ Twitter

Herbert w multimedialnym wykonaniu

W ramach obchodów roku Zbigniewa Herberta warszawska Biblioteka Narodowa i Teatr Nowy zapraszają na multimedialny spektakl „Herbert: Rekonstrukcja poety”.

Plakat promujący imprezę / Fot. www.bn.org.plW lipcu ubiegłego roku Sejm przez aklamację podjął uchwałę o uznaniu roku 2008 rokiem Herberta. W związku z tym już od stycznia ośrodki kultury oferują wystawy i spektakle związane z twórczością poety. W nurt tych działań wpisuje się także mający odbyć się 27 lipca, czyli dzień przed rocznicą śmierci Herberta, spektakl "Herbert: Rekonstrukcja poety" oraz inne atrakcje planowane na ten dzień przez organizatorów.

 / Fot. Materiały PrasoweO godz. 2130 na warszawskim Placu Krasińskich widzowie będą mogli zapoznać się z multimedialną wystawą "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz". Instalacja odwołuje się do tomu poezji "Pan Cogito" z 1974 roku. "Istotą tego punktu programu jest prezentacja na 3 ekranach cyklu zdjęć obrazujących Polskę lat 70. i 80., dla których komentarzem będą wiersze zaczerpnięte z Pana Cogito. Ideą pokazu jest uzmysłowienie młodym ludziom, jedynie przez mgłę pamiętającym PRL, w jakim milieu przyszło tworzyć Herbertowi, z jaką stykał się rzeczywistością" -
informują organizatorzy imprezy. Autorem prezentowanych zdjęć jest fotograf Chris Niedenthal, wiersze zaś zostaną odczytane przez Ewę Dałkowską. Widowisko ma opierać się na współgraniu trzech środków przekazu: słowa, dźwięku i obrazu.

 / Fot. Chris Niedenthal15 minut później goście obejrzą wywiad telewizyjny, jaki przeprowadził ze Zbigniewem Herbertem w roku 1972 Aleksander Małachowski. O 22 zaś rozpocznie się widowisko multimedialne oparte na dramacie Herberta "Rekonstrukcja poety" z 1958 roku. W widowisku udział wezmą Andrzej Chyra, Jan Peszek, Maja Ostaszewska i Rafał Fudalej. Przedstawienie będzie wzbogacone muzyczną improwizacją na żywo Leszka Możdżera i Roberta Piotrowicza. Reżyserem nowatorskiego spektaklu jest Marcin Liber. Pierwotnie "Rekonstrukcja poety" była słuchowiskiem radiowym, w którym Herbert odwołując się do tradycji antycznych utworów Homera przedstawił swoisty manifest artystyczny określający rolę poety i charakter sztuki.

 / Fot. Chris NiedenthalPodczas imprezy można będzie zakupić publikacje związane ze Zbigniewem Herbertem. Jeśli zaś nowatorska wizualizacja przekona dotychczas nieprzekonanych do kontaktu z twórczością poety, to Biblioteka Narodowa organizuje cykl wykładów poświęconych osobie i twórczości Herberta, których tematy można znaleźć na stronie internetowej. Wstęp na wykłady oraz imprezę odbywającą się 27 lipca jest bezpłatny.

Źródło: Biblioteka Narodowa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.