Facebook Google+ Twitter

Here comes Mudik. Jawa przygotowuje się do świąt Idul Fitri

W świecie islamu zbliżają się najważniejsze religijne święta roku - Idul Fitri. Dla 200 milionów Jawajczyków oznaczają one Mudik, a to z kolei swoiste "pospolite ruszenie", które z trudem wytrzymują jawajskie drogi.

Korek dnia powszedniego w stolicy Indonezji (20 milionowej) Dżakarcie. Fot. Piotr Śmieszek / Fot. fot. Piotr ŚmieszekIndonezja, podobnie jak cały świat islamu, wkracza właśnie w ostatnią fazę przed świętami Idul Fitri, zaczynającymi się w następny weekend. A święta Idul Fitri, poza swoim rodzinnym charakterem, obficie zastawionymi stołami i kilkudniowym oderwaniem od spraw codziennych, to również indonezyjskie "pospolite ruszenie", zwane na Jawie właśnie - Mudik.

Dla zobrazowania rozmiarów zjawiska, wystarczy kilka liczb. Jawa jest wyspą o powierzchni mniejszej od Polski, z populacją Jawajczyków i przybyszów z innych wysp pięć razy przebijającą liczbę ludności kraju nad Wisłą.

Jeżeli do tego dodamy (choć trudno może w to uwierzyć) drogi gorsze niż w Polsce, linie kolejowe mało rozwinięte i fakt, że każdy (pobożny bardziej lub mniej) muzułmanin, powinien odwiedzić bliskich właśnie teraz - wynik jest łatwy do przewidzenia.

Ale na razie, staropolskim zwyczajem:
Wszystkim muzułmanom
W Indonezji i na całym świecie
Selamat Idul Fitri
czyli wesołych świąt
Życzymy!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Piotrze pewnie aktywnie bierzesz udział, bo jak wiziałam jesteś tam "zakorzeniony".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy kraj i wyznanie mają swój koloryt.
A Ty jako osoba "napływowa" też podlegasz lokalnym zwyczajom i odwiedzasz znajomych? Czy tylko spoglądasz na to "z boku"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.