Facebook Google+ Twitter

Herta Mueller laureatką literackiej Nagrody Nobla

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-08 13:31

Niemiecka pisarka Herta Mueller otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Królewska Szwedzka Akademia Nauk podała w uzasadnieniu werdyktu, że w swoich książkach "z poezją i otwartością prozy opisuje krajobrazy wypędzenia".

 / Fot. PAPUrodzona w Rumunii Mueller jest uważana za jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej. Jej utwory zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Jest autorką takich książek, jak: "Lis już wtedy był myśliwym", "Dziś wolałabym siebie nie spotkać", "Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie", "Król kłania sie i zabija", "Sercątko" oraz wydanej w zeszłym roku w języku polskim powieści "Głód i jedwab".

Uznanie przyniosła jej powieść "Niziny", rodzaj antyidylli, opisujący życie na wsi, w ironiczny, a zarazem poetycki sposób. Napisana dwa lata po przeprowadzce do Berlina Zachodniego powieść "Podróżując na jednej nodze" to krytyczne spojrzenie na współczesne społeczeństwo niemieckie. Wydane później "Sercątko" oraz inne jej powieści podejmują problematykę życia i stosunków międzyludzkich w totalitarnym państwie. / Fot. Klaus Dietmar

Herta Mueller urodziła się w 1953 roku w Nitzkydorf w Rumunii. W latach 1972 - 1976 studiowała germanistykę i romanistykę na Uniwersytecie w Timisoarze. Początkowo pracowała jako tłumaczka i nauczycielka języka niemieckiego. Po odmowie współpracy z tajnymi służbami, została zwolniona z posady w szkole.

W 1984 roku zajęła się pisaniem, jednak aż do 1987 roku, kiedy to wyjechała do Republiki Federalnej Niemiec, obowiązywał ją wydany przez władze zakaz publikowania twórczości. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Znowu panowie będą mieli okazję poczytać kobietę, pochwalić (bo tak wypada), a potem wrócić do ukochanego autora. Prawda czy fałsz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszędzie piszą, że Nobla dostała Müller... Tylko na W24 Mueller ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.