Facebook Google+ Twitter

Hierarchia wartości przed powstaniem

Kiedy 1 sierpnia o godz. 17.00 na Podkarpaciu zawyją syreny, nie będzie to oznaką pamięci o powstańczym zrywie Polaków. Tego dnia zapowiedziano test systemów alarmowych, rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to zaledwie dodatkowy powód.

Na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego można przeczytać, że włączenie syren alarmowych 1 sierpnia służy m.in. sprawdzeniu koordynacji i współdziałania służb obrony cywilnej, zaś „dodatkową okolicznością przesądzającą o wyborze terminu treningu jest data wybuchu Powstania Warszawskiego i pragnienie oddania hołdu bohaterskim żołnierzom Powstania oraz cywilnej ludności Warszawy”.

Zdania te stanowią część oświadczenia, które zostało napisane i opublikowane w związku z listem skierowanym do wojewody podkarpackiego. Autorem listu jest prezydent Stalowej Woli, który żąda zwolnienia go z obowiązku przeprowadzenia wspomnianego treningu systemów alarmowych. Działania takie porównuje do „manipulacji rodem z PRL”. Andrzej Szlęzak pisze w swoim liście, że to „zmuszanie metodami administracyjnymi do czczenia kolejnej katastrofy militarnej i politycznej w naszych dziejach”. Według niego pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim nie przyczynia się do pozytywnego obrazu Polski i Polaków - „który normalny naród buduje swoją tożsamość na klęskach” - pyta w liście prezydent Stalowej Woli.

Kontrowersyjna treść korespondencji zwraca uwagę na pewien bardzo bolesny fakt. W chwili, gdy wielu z nas będzie wspominać swoich bliskich, którzy byli zaangażowani w działania powstańcze, dla innych 1 sierpnia to po prostu doskonała okazja do testowania syren. Pamięć o historii narodu najwyraźniej nie ma wysokich notowań, skoro dla niektórych stała się zaledwie „dodatkową okolicznością”. Warto tu przytoczyć fakt, że 65 lat temu ta „dodatkowa okoliczność” kosztowała życie tysiące ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.08.2009 20:56

tak, u mnie - na Mazurach - też to połączyli. I tu nie chodzi o to, że czcimy pamięć o klęskach - czcimy ludzi, którzy w tamtym okresie mieli wolę walki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.08.2009 19:33

Andrzeju, nie poruszamy tu kwestii winy i kary. Szukasz winnych? Dokooptuj do ich szeregu dawny polski rzad emigracyjny. Tenże miał swój "Air Force One" na terenie, w tym czasie już bezpiecznej, Wielkiej Brytanii. Ginęli, jak zawsze, maluczcy...

A pozytywne wzorce? Nie chce w tym miejscu szczegółowo opisywać moich odczuć, bo silą rzeczy, powstałby z tego artykuł... Jednak trudno o lepsze wzorce dla Młodych. To właśnie Oni zerwali się w sierpniu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

O przeszlosci -chocby najbardziej tragiczna -nalezy pamietac, azeby sie juz nigdy wiecej nie powtorzyla!
Jednak sama przeszloscia zyc tez niepodobna, nalezy tworzyc nowe pozytywne wzorce dla Zycia, dla Mlodych!
Za kleske Powstania Warszawskiego odpowiedzialny jest nie tylko Stalin & Rosjanie - poniewaz nie pomogli; ale tak samo zachodni Alianci poniewaz dali Stalinowi w Jalcie wolna droge do zajecia Polski! - O tym takze nalezy pamietac!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda ,że Polacy tak traktują to wydarzenie i że nie chcą upamiętnić walk naszych rodaków

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.08.2009 22:08

Jezus Maria... :(

Nie, to nie kwiecień - żart primaaprilisowy, nawet spóźniony, nie wchodzi w grę.

Jak tu nie oprzeć się wrażeniu, ze nasi protoplaści postępowali słusznie? Publiczny pregierz, banicja lub taczanie w smole i pierzu to leczenie objawowe, jednak sadzę, ze byloby skuteczne w przypadku prezydenta Stalowej Woli...

Czy jest w Polsce normą, ze konieczny jest kretynizm, by zasiąść we władzach administracyjnych miast i miasteczek?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.08.2009 09:24

To się nazywa przyjemne z pożytecznym..... bardzo mi sie pomysł spodobał.
Po co ludzi nękać dwa razy rykiem syren...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słów brak, a ręce opadają.
Bezczynność, była dla TYCH ludzi wówczas klęską, a walka , nawet beznadziejna , już nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Systemowe zapominanie jest w kraju naszym normą obecnie zapomniano o walczącym podziemiu ugrupowań lewicowych zemsta za zapomnienie o AK i jej pochodnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może rzeczywiście nie ma sensu pamiętać o śmierci tysiąca poległych , bo przecież przegrali, może zapomnijmy o tysiącach pomordowanych na Wschodzie polskich żołnierzach , bo przecież przegrali , może zapomnijmy o pomordowanych w obozach koncentracyjnych , bo przecież przegrali z silniejszym mordercą, wreszcie zapomnijmy o naszych bliskich , którzy odeszli bo tez przegrali ze śmiercią. Zapomnijmy kim jesteśmy, zostańmy narodem bez historii, bez tożsamości, bez twarzy. Może właśnie o to chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, że nie w takiej kolejności. Test "przy okazji" czczenia poległych, nigdy na odwrót. Nowe syreny po prostu muszą zostać sprawdzone (dla dobra mieszkańców miast), a o stosowną okoliczność zwyczajnie trudno. Szacunku dla powstańców nikt przecież takim działaniem nie zakwestionuje. Na szczęście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.