Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4532 miejsce

Hieronim Bosch - czyli widzenie świata

Do genialnego malarstwa Hieronima Boscha (1450-1516) sięgam wtedy, gdy zastanawiam się nad kondycją świata współczesnego.

"Leczenie Głupoty" / Fot. Hieronim BoschObrazy tego wybitnego przedstawiciela szkoły niderlandzkiego malarstwa z przełomu XV i XVI stulecia oddają trafnie mój osobisty stan ducha i dotyczy to nie tylko zadumy nad niereformowalnością ludzkiej natury, ale także i tego, że właściwie świat w swoim rozwoju cywilizacyjnym od czasów Boscha osiągnął kolosalny postęp, a ludzkie przywary tkwią niejako konsekwentnie w tym samym miejscu.

Problem bodajże jednej z naczelnych przywar ludzkich i sposobu jej leczenia Bosch przedstawił w obrazie "Leczenie Głupoty". Zainteresowania Boscha wiązały się z popularnym w XV wieku poglądem, widzącym w ludzkiej głupocie źródło nieumiarkowania i grzechów wszelkich.

Temat głupoty został także przedstawiony w słynnym obrazie Boscha "Łódź Głupców". Na fladze powiewającej nad łodzią pojawia się księżyc, będący symbolem i źródłem upośledzenia umysłowego i głupoty. Planeta ta określała w czasach współczesnych Boschowi cechy charakterologiczne głupców, a mianowicie szczególne zamiłowanie do podróży, oraz ich najpoważniejszą moralną przewinę, czyli niestałość w uczuciach, poglądach i uczynkach. "Łódź Głupców" / Fot. Hieronim Bosch

Innym obrazem Boscha, traktującym o słabości kondycji ludzkiej, jest chociażby tryptyk "Wóz z Sianem". Dzieło to jest wizją artysty - przedstawiającą historię upadku człowieka. Za owym symbolicznym wozem z sianem podąża zgraja ludzi, którzy za wszelką cenę starają się zagarnąć choćby jedno źdźbło zwiędłej trawy, tratując i mordując się nawzajem. Symbolika tego obrazu jest aż za nadto wymowna...
"Wóz z Sianem" / Fot. Hieronim Bosch
I właściwie to tyle co miałabym do przekazania na temat twórczości jednego z moich najbardziej ulubionych twórców. Resztę dopowiedzcie sobie sami - sięgając do obrazów Hieronima Boscha. Z pewnością warto się pochylić nad tymi genialnymi dziełami. One - mimo upływu wielu wieków od ich powstania nic nie straciły ze swojej wymowy.

Źródło: "Hieronim Bosch", Arkady, Warszawa 1974

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Piotr Chomicz
  • Piotr Chomicz
  • 12.09.2011 12:00

"(...)Planeta ta określała w czasach współczesnych Boschowi cechy charakterologiczne głupców, a mianowicie szczególne zamiłowanie do podróży, oraz ich najpoważniejszą moralną przewinę, czyli niestałość w uczuciach, poglądach i uczynkach."
Zgodnie ze średniowieczną wizją świata prawie wszystko, co ludzkie człowiekowi powinno byc obce. Pomimo, iż Bosch wyraża prawdy ponadczasowe, to jego obrazy nie są dobrym punktem wyjścia do oceny kondycji człowieka współczesnego. Niestałosc w uczuciach, poglądach i uczynkach nie mogą byc żadnym moralnym przewinieniem w obliczu zastałej obecnie rzeczywistości.
Z kolei jeśli chodzi o głupotę ludzką - więcej nam potrafi dobrego przyniesc, aniżeli sucha mądrosc, która gnije na mieliznie przeświadczenia o nieomylności. Rzesze wybitnych myślicieli, pisarzy, szczególnie tych genialnych to wariaci, ludzie balansujący na granicy "zwariowania" i normalności.
Jednakowoż muszę przyznac: wizje piekła Boscha w wymowie są niemalże identyczne, jak wizje apokaliptyczne Salvadora Dalego. W tym tkwi jego ponadczasowosc.
Zapraszam do dyskusji: chomicz-p@wp.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący teks. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cywilizacja nie wpływa postępowo na uzdrawianie charakterów:
"...właściwie świat w swoim rozwoju cywilizacyjnym od czasów Boscha osiągnął kolosalny postęp, a ludzkie przywary tkwią niejako konsekwentnie w tym samym miejscu."
Obrazy Boscha wyrażają prawdy ponadczasowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe.Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję - Piotrze. To wielki komplement. Jeśli tekst poruszył Twoje wnętrze to znaczy, że trafnie odczytałeś moje intencje. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piszesz tak że człowiek musi to czytać z zaangażowaniem i zaciekawieniem. Trafiasz w delikatne struny mojego wnętrza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wojtku! Też się zastanawiałam nad podpisem, bo to faktycznie dość głupio wygląda. Pod reprodukcjami wpisałam w opisie autora obrazów, a wyszło, że Bosch wiecznie żywy. :-)) Ale coś jednak w tym jest... Pozdrawiam i czekam na Twój artykuł z zapartym tchem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obrazy Boscha to sumienie ludzkości.Intryguje i przeraża.
Troszkę niepokoją mnie te opisy pod fotkami: "Fot: Hieronim Bosch" Bosch wiecznie żywy?
:-))

PS sam przymierzam się do podobnego charakterem arta, promującego pewnego mniej znanego, nieżyjącego malarza i zastanawiam się jak jego fotki opisać. I czy prawa do reprodukcji dzieł mogą też być zastrzeżone? Tak przy okazji pytam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O! To mnie zaciekawiłaś - Isabello. Dzięki za informację. Kart Tarota Hieronima Boscha akurat nie znam, choć - jak zapewne się domyślasz - Tarot jako taki nie jest mi obcy. Pozdrawiam!
Jadziu: Trzeba wiedzieć jak się na tym ziemskim padole ustawić, bo podobno jaki los na ziemi to tak i w niebie. Hierarchia tam też jest - jak mi kiedyś powiedział pewien znawca zagadnienia. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A za wozem z sianem, jako pierwsi - dostojnicy: dla nich zawsze zapewniona aprowizacja. Wspaniałe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.