Facebook Google+ Twitter

Hillary Clinton i Madeleine Albright przyjadą do Krakowa

Z początkiem lipca Kraków będzie gościł blisko 100 ministrów spraw zagranicznych. Okazją będzie dziesięciolecie Wspólnoty Demokracji. - To nie przypadek, że obchody odbędą się w Polsce - mówi W24 Morton Halperin, doradca w Open Society Institute.

 / Fot. en.wikipedia.orgKrakowskie obchody będą szczególne nie tylko ze względów rocznicowych. Na spotkanie do stolicy Małopolski obok polityków i dyplomatów przybędą także aktywiści i liderzy demokratyczni z całego świata. - To będzie niezwykła platforma spotkań. Sprowadzimy do Krakowa 200 działaczy na rzecz demokracji, zwykłych ludzi - tłumaczy Bronisław Misztal, Dyrektor Wykonawczy Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji. - Odejdziemy także od koncepcji wykładów, a skupimy się na panelach dyskusyjnych - dodaje Misztal.

Celem spotkania będzie odnowienie Deklaracji Warszawskich, które pozwolą Wspólnocie zdefiniować zadania na najbliższe lata. - To nie przypadek, że właśnie w 2000 roku konferencja była w Polsce, i to nie przypadek, że obchody rocznicowe odbędą się w Polsce - wyjaśnia Morton Halperin, który pełnił wysokie funkcje w administracji prezydentów Nixona, Johnsona i Clintona.

Wspólnota Demokracji powstała z inicjatywy trzech osób: Madeleine Albright, Mortona Halperina i Bronisława Geremka. - Pamiętam jak dziesięć lat temu zastanawialiśmy się, kto mógłby przewodniczyć idei demokracji. Kto jest oddany walce o demokratyzację. Każdy wtedy wspominał postać profesora Geremka. To dzięki niemu Polska była liderem tamtego spotkania sprzed dziesięciu lat - wspomina Halperin.

Swoje przybycie do Krakowa potwierdziła już sekretarz stanu Hillary Clinton, Madeleine Albright, minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt, Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, były premier Holandii Ruud Lubbers oraz Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki i Leszek Balcerowicz.

Uczestnicy spotkania będą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach, przed którymi stoi demokracja. Zostania poruszony temat roli kobiet w budowie demokracji czy znaczenia współczesnej technologi, jako szansy na rozwój demokracji.

Krakowskie spotkanie trwać będzie od 2 do 4 lipca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przepraszam, ale nie zgadzam się Tobą Wiesławie. Te utrudnienia turystyczne to naprawdę drobiazg, a właśnie na takich spotkaniach omawia się wiele ważnych spraw. Ludzie się poznają, jest nieco mniej oficjalna atmosfera i takie spotkania są bardzo ważne, a fakt, że to będzie u nas to tylko plus dla nas, dla Polski. Dla turystyki też plus, bo jeśli w jakimś kraju, mieście są takie ważne spotkania to znaczy, że warto tam pojechać, zobaczyć, zwiedzić, poznać. Biura turystyczne wręcz chwalą się takimi informacjami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I znowu pogadają i na tym się skończy tylko turystom utrudnią zwiedzanie nic po za tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.