Facebook Google+ Twitter

Himalaistka młodego pokolenia zdobywa Shisha Pangma

Mówią o niej „drobna blondynka, która przenosi góry”. Kinga Baranowska właśnie rozpoczęła kolejną spedycję. Choć ma już w tym roku na swoim koncie zdobycie Kanczendzonegi, postanowiła jeszcze wdrapać się na Shisha Pangma.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kinga_Baranowska_pierwsz%C4%85_Polk%C4%85_na_DHAULAGIRI.JPGKinga Baranowska to młoda Kaszubka. Choć uwielbia morze i spacery plażą, to od pierwszego wejrzenia zakochała się w górach: najpierw w Tatrach, później w wyższych partiach „tysięczników”. I właśnie od tego momentu wiedziała, co będzie robiła w przyszłości. Na swoim koncie ma już sześć ośmiotysięczników, w tym na trzech stanęła, jako pierwsza Polka (Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzonga).

Wspinanie w wyższych partiach zaczęła od szczytu Matterhornu w Alpach, a następnie w 2002 roku na Mt Kenia (Batian 5199 m) oraz Chan Tengri (6995 m) w górach Tien Shan. Natomiast w 2003 została dziewiątą Polką w historii, która zdobyła wierzchołek szczytu Cho Oyu (8201 m). 2004 rok był rokiem, w którym podjęła próbę zdobycia szczytu Pik Pobiedy (7439 m) w górach Tien Shan, jednak trudne warunki atmosferyczne sprawiły, iż Kinga musiała przerwać wyprawę. W 2006 roku zdobyła szczyt Broad Peak (8047 m), a rok później Mount McKinley (6194 m) oraz Nanga Parbat (8125 m) słynną, prawie 4 km, ścianę Diamir. Rok 2008 był dla Kingi niebywałym sukcesem. Jako pierwsza Polka stanęła na szczycie Dhaulagiri (8167 m) i Manaslu (8163 m), a początek roku 2009 zaowocował zdobyciem szczytu Kanczendzongi.

Kinga Baranowska, dzięki swojemu uporowi i chęci zdobycia jeszcze jednego wierzchołka, postanowiła wejść na szczyt Shisha Pangma, który należy do najniższych ośmiotysięczników - 8027 m n.p.m - ale za to jest najpóźniej zdobytym szczytem Tybetu, położonym w paśmie Himalajów. Przez wiele lat Shisha Pangma znana była pod sanskrycką nazwą Gosainthan, co oznacza Miejsce Świętych. Przyjmuje się, że nazwa góry wiąże się z jej położeniem w pobliżu świętego jeziora Hindusów, które znajduje się przy granicy po stronie nepalskiej. Shisha Pangma oprócz wierzchołka głównego posiada również dwa inne wierzchołki: wierzchołek środkowy (middle summit) oraz wierzchołek centralny (central summit). Na wierzchołku centralnym o podawanej wysokości od 7996 m do 8006 m, leżącym najbardziej na zachód, kończy wspinaczkę wielu alpinistów, nie dochodząc do głównego szczytu.

Podejmując się wyprawy na Shisha Pangma Kinga Baranowska udowadnia, że należy do kobiet, które wiedzą, czego chcą. Jej determinacja w działaniach sprawia, że jest wzorem do naśladowania wśród młodych Polek. Jej wdzięk, urok i zdolności sprawiają, że jeszcze nie raz usłyszymy o Kindze - Kaszubce zakochanej w górach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.