Facebook Google+ Twitter

Hinduska sonda w drodze na Marsa. Będzie szukać śladów życia

Indie o godz. 10.08 polskiego czasu wystrzeliły w kierunku Marsa sondę Mangalyaan. Maszyna ma dotrzeć do orbity Czerwonej Planety za 300 dni.

Indie wysłały sondę na orbitę Marsa / Fot. EPA/JAGADEESH NVJak informuje "Rzeczpospolita", sonda Mangalyaan ma dolecieć do orbity Marsa za 300 dni. Maszyna będzie tam badała atmosferę Czerwonej Planety w poszukiwaniu śladów wody oraz metanu - związków wskazujących na istnienie życia.

Misja kosztowała 73 mln dolarów, a start sondy na pokładzie rakiety PSLV to najtrudniejszy moment w historii indyjskiej agencji kosmicznej, która powstała w 1963 roku. Jak dotąd, ponad połowa tego typu misji kończyła się niepowodzeniem. Do Czerwonej Planety dotarły tylko sondy ze Stanów Zjednoczonych, Europy i nieistniejącego już ZSRR.

Indyjska sonda jest znacznie słabsza od maszyn amerykańskich i europejskich, wiec najbliższy miesiąc spędzi na orbicie Ziemi, gdzie będzie nabierać prędkości przed odlotem w kierunku Czerwonej Planety.

Do sondy z Indii jeszcze w tym miesiącu dołączy jej amerykańska "siostra" MAVEN, która również będzie badać atmosferę Czerwonej Planety.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.