Facebook Google+ Twitter

Hinduski potentat w branży IT inwestuje w Gdańsku

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-05-21 09:14

ZenSar Technology, jedna z największych firm informatycznych w Indiach, otwiera centrum badawczo-rozwojowego w Gdańsku. Dzięki temu pracę może znaleźć nawet 500 specjalistów. Docelowo firma chce zatrudnić nawet 1,5 tys. osób.

W wyścigu o tę wielką inwestycję Gdańsk wygrał z Warszawą i Krakowem. O inwestycję zabiegały też Rumunia i Węgry. Już w środę nastąpi uroczyste otwarcie pierwszego biura ZenSar w Gdańsku, na które przybędzie z Indii sam prezes zarządu ZenSar Technologies Ganesh Natarajan. ZenSar Technology posiada 23 oddziały, w 18 krajach. Centra rozwojowe powstały już w Indiach i Chinach. Firma jest partnerem IBM, Microsoft, Oracle. ZenSar tworzy oprogramowanie i systemy dla międzynarodowych koncernów. Zajmuje się też ich obsługą (np. dla Portu Rotterdam). Teraz chce otworzyć centrum badawcze w Parku Naukowo-Technologicznym przy ulicy Trzy Lipy 3, należącym do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Park będzie jednym z największych przedsięwzięć strefy w najbliższych latach - mówi prezes Teresa Kamińska. - Chcemy stworzyć tam bardzo nowoczesną infrastrukturę, laboratoria badawcze, aby inwestorzy, budując w nim swoje hale fabryczne, byli też zainteresowani tworzeniem tutaj ośrodków badawczych. Chcemy, aby ulokowały się tam właśnie firmy z branży IT i biotechnologii.

ZenSar Technologies to jedna z największych firm informatycznych na świecie. Firma wybrała Gdańsk na budowę swojego centrum rozwoju na Europę Środkowo-Wschodnią. W ciągu najbliższych lat zatrudni w nim setki osób. Już od kwietnia na półrocznym szkoleniu informatycznym w indyjskim Pune (tam mieści się główna siedziba firmy) przebywa grupa 23 stażystów – studentów gdańskich uczelni.

Region pomorski powoli staje się zagłębiem firm związanych z branżą komputerową. Swoje siedziby ma tutaj Intel Technology Poland sp. z o.o., Young Digital Poland SA, Vector specjalizujący się w rozwiązaniach dla telewizji kablowych, DGT dla operatorów, resortów, instytucji, Platan dla małych i średnich firm. Swoją siedzibę ma tutaj jeden z najpopularniejszych portali internetowych Wirtualna Polska. W 2005 roku na rynku pojawił się kolejny potentat w branży informatycznej firma Compuware. Za sumę 36 mln dolarów wykupiła ona amerykańską firmę Adlex z siedzibą w Gdańsku.

Robert Kiewlicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.