Facebook Google+ Twitter

Hipoteza nie do końca przemyślana

Profesor Andrzej Zybertowicz musi przeprosić Milana Subotića. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu. Socjolog Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapłaci również 10 tysięcy złotych na rzecz ośrodka dla dzieci niewidomych w Laskach.

Wszystko zaczęło się od wywiadu w tygodniku "Polityka", w którym profesor skonstruował hipotetyczny model wpływu służb specjalnych na media. Socjolog sugerował, że Wojskowe Służby Informacyjne mogły inspirować ówczesnego sekretarza TVN-u, Milana Subotića do manipulowania programem "Teraz My", w którym ujawniono słynne już "taśmy Renaty Beger". I właśnie za tę sugestię Subotić pozwał Andrzeja Zybertowicza.

Pozwany na początku chciał zaproponować ugodę, ale nie zamierzał przeprosić. Dlatego proces był kontynuowany. Zybertowicz starał się przekonać, że w wywiadzie użył określenia "wirtualny Subotić" i nie chciał obrazić byłego sekretarza TVN-u. Jednak te argumenty były, mało przekonujące dla drugiej strony, a w pewnym momencie padło nawet stwierdzenie, że są "prymitywne". Argumenty socjologa nie trafiały również do Hanny Kraszewskiej prowadzącej rozprawę: - Takie użycie nazwiska, niezależnie od tego co znaczy słowo wirtualne było nieuprawnione i nie powinno mieć miejsca. To nie były tezy. To były pomówienia i insynuacje.

Pokrzywdzony przyznał na sali sądowej, że nigdy nie współpracował z WSI. Z kolei potwierdził, że w latach osiemdziesiątych był współpracownikiem kontrwywiadu wojskowego.

Sędzia Hanna Kraszewska uzasadniając wyrok stwierdziła, że profesor musiał wiedzieć co robi. Ostatecznie Sąd orzekł, że Andrzej Zybertowicz naruszył dobra osobiste Milana Subotića. Teraz zamiast kolejnego wywiadu w "Polityce", socjolog będzie musiał opublikować przeprosiny. Wyrok nie jest prawomocny, a Andrzej Zybertowicz już zapowiada apelację. Milan Subotić dodał, że cieszy się iż oszczercy przestali kryć się za wirtualnymi pojęciami.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.