Facebook Google+ Twitter

Hiroszima uczciła 67. rocznicę ataku atomowego i pamięć ofiar

Japonia, bardziej niż którekolwiek inne państwo świata doświadczyła tragicznych skutków działania atomu. W sierpniu 1945 roku na dwa jej miasta zrzucono bomby atomowe, a rok temu nastąpiły eksplozje w elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Dzisiaj, 6 sierpnia 2012 roku, Hiroszima uczciła z udziałem przedstawicieli 70 krajów świata, pamięć ofiar bomby atomowej, zrzuconej na miasto 67 lat temu przez bombowiec amerykański. Uroczystości zaczęły się od tradycyjnych dźwięków dzwonu i przejmującej chwili ciszy. W chwilę potem złożono kwiaty obok wiecznego ognia, który płonie w dzień i noc w miejskim Parku Pokoju.

Burmistrz Hiroszimy powiedział, że Japonia powinna odgrywać większą niż dotąd rolę w działaniach globalnych na rzecz światowego rozbrojenia. Wezwał w związku z tym przywódców politycznych świata, aby przyjechali do Hiroszimy w celu zbiorowych "rozważań o pokoju" – czytamy w serwisie gazetaprawna.pl.

Dodał, że energia jądrowa pokazała swoją groźną siłę w zeszłorocznej awarii elektrowni atomowej w Fukushimie, używanej przecież w celach pokojowych. Przypomniał także, iż ludzie, którzy przeżyli atak atomowy na Hiroszimę, mają obecnie średnio 78 lat. Władze miasta dokładają starań, aby zapewnić im godną opiekę zdrowotną oraz dokumentować ich przeżycia w taki sposób, aby nie zostały zapomniane.

Podobnie też premier rządu, Yoshihiko Noda, powiedział, że Japonia pielęgnuje pamięć Hiroszimy i musi przekazać jej straszliwe doświadczenie następnym pokoleniom.

W końcowym etapie II wojny światowej, siły militarne USA użyły 6 sierpnia 1945 roku, po raz pierwszy w dziejach, broni jądrowej. Użyły jej w postaci bomby przeciw Hiroszimie. Bomba wybuchła nad miastem na wysokości ok. 600 metrów. Eksplozja był równoważna detonacji 20 tysięcy ton trotylu. W przeciwieństwie do eksplozji bomby chemicznej – bombie atomowej towarzyszyło dodatkowo zabójcze w tym momencie i przez lata, promieniowanie jonizujące. Jego skutki powodowały chorobę popromienną, która niosła i nadal niesie swoje tragiczne żniwo śmierci tysięcy ludzi.

Była czas poranny 6 sierpnia 1945 roku. Jedni byli już w pracy, a inni ludzie szli do niej. Nagle nad Hiroszimę nadleciał amerykański bombowiec B-29, nazwany przez dowódcę maszyny panieńskim imieniem matki "Enola Gay". "Enoli Gay" towarzyszyły dwa samoloty ze sprzętem fotograficznym na pokładzie, aparaturą pomiarową i obserwatorami. Pilotowany bombowiec B-29, przez płk. Paula Tibbetsa, z bombą atomową o sile 20 tysięcy ton trotylu, nadlatuje nad centrum Hiroszimy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Janina Raczyńska-Kraj
  • Janina Raczyńska-Kraj
  • 06.08.2012 17:28

Wiersz napisany w hołdzie ofiarom tragedii zrzucenia bomy atomowej, opublikowany w tomiku poezji "W blasku miłości":

Spacer cieni

Kiedy już zawiążemy
koniec z końcem
naszej nieskończoności,
a czas bezczasem wypełni
po nas miejsce,
pozostaną jeszcze filiżanki
w pomarańczowe kropki,
co ciepło naszych dłoni
pamiętać będą w skorupkach.
I zegar...
co w rytmicznym zapamiętaniu
nasz czas będzie odmierzał,
aż nieprzynaglany utknie.
A za wielkie zasługi
przykrótkiego życia
może się zdarzyć,
że nasz cień
z innymi cieniami
będzie się przechadzał
spacerkiem
pomiędzy łanami
pól rzepakowych.
/26 marzec 2012/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia:
http://wiadomosci.wp.pl/gid,14820273,kat,7631,title,67-rocznica-zrzucenia-bomby-atomowej-na-Hiroszime,galeria.html?ticaid=1ef08

"Clifton Truman Daniel, starszy wnuk byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Harry'ego Trumana, oddał hołd ofiarom wybuchu bomby atomowej w Hiroshimie przed 67. rocznicą tej tragedii. To jego dziadek w sierpniu 1945 roku zezwolił osobiście na wykorzystanie bomby. Clifton Truman Daniel odwiedził Park Pamięci w Hiroshimie i uczcił modlitwą ofiary. Jest pierwszym członkiem rodziny Trumana, który kiedykolwiek uczestniczył w uroczystościach rocznicowych w Hiroshimie 6 sierpnia i w Nagasaki 3 dni później."

Nikt nie buczał, nie wył, nie gwizdał i nie ryczał "raz bombą, raz młotem, jankeską hołotę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.