Facebook Google+ Twitter

Histora, honor i demokracja

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-04-02 11:56

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" i "bycie świętszym od papieża", te porzekadła najlepiej oddają, to co się w Polsce teraz dzieje.

W kraju chocholi taniec trwa,niedobrze mi się robi kiedy słucham i Kempy i Niesiołowskiego, ale i wielu innych, bez względu na partyjne barwy. Dla tych zniesmaczonych i rozczarowanych krajem polecam książkę, która pięknie o Polsce świadczy, wyjaśnia wiele stereotypów i choć osadzona w wydarzeniach WWII to stanowi klucz do zrozumienia współczesnych Polaków. "Dywizjon 303 Kościuszkowski: Zapomniani bohaterowie II wojny światowej."

Książka napisana przez parę Amerykanów - Lynne Olson i Stanleya Cloud .Są to, kolejni po Normanie Davisie "zachodni" autorzy, którzy widzą Polskę jako kraj....., ale przeczytajcie sami, bo warto. Szczególnie wzruszyły mnie komentarze internautów do amerykańskiego wydania, oprócz całkowitego zaskoczenia i ogólnego "wow" zdarzały się też zdania, w mojej opinii najciekawsze, że przytoczę tu jedno: - "Jest mi wstyd, już nigdy nie opowiem żadnego "polish joke". Trudno jest żyć historią, ale łatwiej patrzeć w przyszłość, kiedy się historię zna i wnioski wyciąga, a opowiedziana przez "obcych" potwierdza prawdziwość powiedzenia "cudze chwalicie...."

Tym wszystkim zafascynowanym demokracją amerykańską polecam film "Inside Job" o przyczynie kryzysu w 2008 w USA i na świecie, nasi kombinatorzy z rządu i biznesu to malutkie "pikusie" są. Powiązania amerykańskiej polityki, gospodarki i nauki, pozwalają się zastanawiać, czy system panujący w tym wielkim kraju to na pewno demokracja. Kiedy pisałem o kryzysie UE i wspólnotowych idei widzianych z irlandzkiej perspektywy, wiele osób zarzucało mi wsteczność, frustrację i "moher".

Ja jednak podtrzymuję swoją opinie o współczesnym Matrixie, o budowaniu społeczeństw sterowanych przez konsumpcjonizm, na zasadzie my wam "fun" wy nam kasę. Cywilizacja przyjemności i lekkości bytu padnie niczym Imperium Rzymskie, kiedy rolnik na polach ryżowych Wietnamu dowie się, że jest coś takiego jak np. Harley Davidson i zapragnie takim jeździć, ryż przestanie kosztować grosze. Hindusi i Chińczycy też zaczynają mieć marzenia inne niż miska ryżu, co będzie kiedy zażądają godziwej pracy i płacy....? Do tego jeszcze konflikty religijne... a u nas tylko 10 IV, orliki, dupiki, kłótnie i spory.

A myślicie, że te zadymy kibolskie na Litwie i to tuż przed podpisaniem "antypolskiej" ustawy to przypadek? Wszyscy patrzą jak zadbać o interesy własnego kraju, a nasi politycy - bardziej europejscy od "Brukselki" tylko patrzą jak się we własne polskie tyłki kopnąć. I to w naszym kraju jest złe.

Ale to wcale nie znaczy, że gdzie indziej jest lepiej... lub gorzej, najczęściej bywa inaczej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.