Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6871 miejsce

Historia akupunktury. Kolebka w starożytnych Chinach

Początki akupunktury są związane ze starożytnymi Chinami, chociaż Koreańczycy próbują udowodnić, że ich kraj był jej kolebką.

Odkrycia archeologiczne

W ruinach pałacu cesarskiego dynastii Shang (1765-1123 p.n.e.) znaleziono igły z jaspisu, a w prowincji Hunan znaleziono kompletny zestaw kamiennych igieł do nakłuwania. Eksperci uważają, że nakłuciami w celach leczniczych posługiwano się już w epoce neolitu trwającej od 10 000 do 4 000 lat p.n.e

Najstarszym zachowanym dokumentem dotyczącym akupunktury jest dzieło zwane „Kanonem Medycyny”. Jest to dzieło zbiorowe wielu lekarzy żyjący w latach 475-221 p.n.e. Zawiera 18 ksiąg i składa się z dwóch części. Ta obszerna księga zawiera dokładny opis 649 punktów leczniczych. Druga z nich w całości traktuje o nakłuwaniu i przyżeganiu.

Przyżeganie było nieodłączną składową terapii akupunkturowej, polegającej na oddziaływaniu ciepłem oraz substancjami wydzielanymi z tlącej się tzw. moksy, odpowiednio spreparowanej z chińskiego piołunu. W starożytności oraz w początkowych wiekach naszej ery przyżegania dokonywano, aż do pojawienia się ran oparzeniowych, a następnie rozległych blizn. Działanie takie było bardzo efektywne, ale niszczyło strukturę anatomiczną punktów, uniemożliwiając tym samym wykorzystanie ich w przyszłości. Obecnie sposobów wykorzystania moksy jest kilka i żaden z nich nie jest aż tak agresywny.

Igły do nakłuć

Dużo uwagi poświęcono igłom, których znano 9 typów. Kamienne, stosowane przez długi czas były zastępowane igłami z kości i bambusa, a począwszy od XII w. p.n.e. używano igieł z brązu, następnie z żelaza i stali, którą Chińczycy umieli już wtedy wytapiać. W II w. p.n.e. zaczęto używać igieł złotych i srebrnych. Były one jednak zastrzeżone tylko dla cesarza i wysokich dostojników cesarskiego dworu.

Za czasów dynastii Song w 1027 roku odlano dwie figury z brązu, na których zaznaczono tzw. kanały energetyczne i sporządzono 657 otworów. Modele wielkości dorosłego człowieka, służyły do nauczania i egzaminowania studentów. Figurę pokrywano woskiem, a do pustego wnętrza wlewano wodę z dodatkiem czerwonego barwnika. Egzaminowany musiał bezbłędnie trafić w odpowiedni otworek, by po wyjęciu igły czerwony płyn wydostał się na powierzchnię.

Legenda

Starochińska legenda głosi, że akupunktura zrodziła się ze spostrzeżeń wojowników, obserwujących zanikanie uporczywych bólów głowy po zranieniu bronią kłującą niektórych okolic ciała. Z czasem zaczęto wykorzystywać te obserwacje i zaczęto eksperymentować, nakłuwając inne okolice ciała, by uzyskać pożądane efekty. Tak miała narodzić się metoda leczenia zwana przez Chińczyków Zhen-Jiu (czyt. czeń-tsju). Zhen – nakłuwanie igłą, a Jiu – przyżeganie.

Pomyślny okres dla akupunktury skończył się z chwilą objęcia władzy przez dynastię mandżurską Tsing (1644-1911), która walczyła z dawną chińską nauką i kulturą. Zakazano stosowania akupunktury, jednak dzięki dalszemu praktykowaniu ludowych nakłuwaczy
manualne zdolności były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ciekawostka

Istnieją wiarygodne dane świadczące o tym, że również w takich krajach jak: Tybet, Nepal, Birma, Wietnam, Mongolia, Japonia i Indie stosowano również ten sposób leczenia. W muzeum londyńskim przechowuje się papirus egipski z 1550 r. p.n.e., gdzie zaznaczone są punkty do nakłuwania na wizerunkach ciała człowieka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

graK
  • graK
  • 26.06.2011 09:50

Do dziś przechowuję igły do akupunktury, którymi leczono moich bliskich (krótkie i b. długie, których końce dodatkowo podgrzewano płomieniem) oraz króciuteńką, zwiniętą w spiralkę o średnicy 3 mm, a służącą do nakłuwania punktu w małżowinie usznej. Zaskakująco skutecznie wyciągnęła mnie z nałogu palenia papierosów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.