Facebook Google+ Twitter

Historia białej sukienki - wystawa Katarzyny Majak

Wystawa Katarzyny Majak jest opowieścią o niedoszłym ślubie, po którym pozostała biała sukienka – prezent od innej kobiety. Historia ta zdarzyła się naprawdę.

Artystka nadaje sukience ślubnej sens symboliczny i powierza różne role. / Fot. (Nie zawsze można przezwyciężyć trudności, jakie stawia przed nami życie i związek z drugim człowiekiem. Przekonała się o tym autorka wystawy "Nibyniewielka", Katarzyna Majak, która po zerwaniu zaręczyn i odwołaniu ślubu postanowiła przedstawić swoją historię w postaci projektu artystycznego. Jest wiarygodna, ponieważ poprzez sztukę wyraża własne życie, które skłoniło ją do przemyśleń dotyczących instytucji małżeństwa, jako pewnego rodzaju rytuału.

Główną bohaterką wystawy, na którą składają się zdjęcia, obiekty, video i muzyka Marcina Bocińskiego, jest sukienka ślubna. Staje się ona symbolem wkraczania w nową rolę społeczną. Artystka wykorzystuje wszystkie ślubne obrzędy: tworzy pamiątkowy album, robi sesję w profesjonalnym atelier na kiczowatych tłach lub w plenerze, wyjeżdża w podróż poślubną. Nigdzie jednak nie dostrzegamy mężczyzny - partnera, który towarzyszyłby jej, gdyby był to prawdziwy ślub. W ten sposób autorka przełamuje konwencję i stereotypy, a także oswaja się z własnymi przeżyciami. Dostrzega także, że zawarcie małżeństwa jest pasmem różnego rodzaju rytuałów, które mają jedynie wartość symboliczną. Projekt poprzez nawiązania do historii i antropologii zwraca uwagę na zachowania, które towarzyszą ceremoniom zaślubin.

Wystawa jest kolejną odsłoną zamkniętej już historii sukienki ślubnej. Projekt zrealizowany w ciągu ostatnich dwóch lat, był prezentowany w Krakowie, Berlinie, Łodzi, Radomiu i Poznaniu.

Katarzyna Majak jest doktorantką na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu i stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Uczy w Akademii Fotografii. Swoje projekty artystyczne wystawia w Polsce i za granicą.

Organizatorem wystawy jest Okręg Warszawski ZPAF, we współpracy z Galerią Zderzak i MCSW Elektrownia. Można ją oglądać w Starej Galerii ZPAF od 19 lipca do 13 sierpnia w godzinach 12 – 18.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.