Facebook Google+ Twitter

"Historia czarów i czarownic" - przyciągający oko tytuł? Recenzja

"Historia czarów i czarownic" to jedna z nowości oferowanych przez wydawnictwo Bellona. Autorem książki jest hiszpański magister prawa, Jesus Callejo, który napisał już kilka dzieł o podobnej tematyce.

"Sensacyjna monografia, przedstawiająca dzieje czarów, czarownic, czarowników i czarnoksięstwa" - tak głosi jedna z recenzji przeczytanej przeze mnie książki. Sensacyjna - tego słowa bym na pewno nie użyła. Raczej skrupulatna. Przedstawiająca dzieje czarów i czarownic? Niezupełnie, bo czy istnieje w ogóle coś takiego? Nauka dowodzi, że nie, ale ludzie wciąż uparcie wierzą, że magia to coś realnego. O czym zatem według mnie jest książka? O tym, na czym polegał fenomen magii w średniowieczu.

Najsensacyjniejszy w całej książce wydaje się być wstęp, w którym autor donosi o dosyć irracjonalnych powodach skazywania rzekomych czarownic na śmierć za pomocą przytoczenia dialogów z filmu "Monty Python i Święty Graal". Z ręką na sercu przyznaję, że wprowadzenie czytałam z zapartym tchem. Jednak im dalej, tym mniej w książce takich momentów. Czytanie jej przypomina wędrówkę po górach i dolinach. W mojej recenzji zamieszczę zatem to, co w górskich eskapadach najlepsze – widoki z gór.

W pierwszym rozdziale zdefiniowane zostaje słowo "czarownica". Autor przytacza - jak sam nam w książce określa - "właściwości techniczne" kobiety uprawiającej czary. Korzysta przy tym ze słownikowych definicji, co nadaje całemu tematowi trochę zabawnego wydźwięku. Wszak mamy do czynienia z historią czarownic. Wielu ludzi nawet nie wierzy w ich istnienie, a tutaj autor chce nam je opisać za pomocą słownikowej definicji.

Jednak ciekawe wydaje się zakończenie tych rozważań, w którym badacz tego zjawiska w kulturze wypisuje cztery interpretacje, które zaistniały w stosunku do "europejskiego czarownictwa". Nieco mniej interesujące wydaje się przedstawienie problemu czarownicy satanicznej. Autor stwierdza, że jest to wynalazek chrześcijański, za pomocą którego Kościół mógł kontrolować ludzi. Nic odkrywczego. Działo się tak przez stulecia, a wszystko dzięki nieznajomości nauki przez ówczesnych ludzi.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.