Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5802 miejsce

Historia futbolu w pigułce

Mówiąc, że sport towarzyszył ludzkości od zawsze nie popełniam wielkiego nadużycia. Ćwiczenia parasportowe mające lepiej przygotować myśliwego do polowania znane pewnie były już ludom pierwotnym. Szczególne miejsce w historii sportu zajmuje piłka nożna.

Calcio / Fot. http://it.wikipedia.org/wiki/File:Calcio_storico_01.jpgStarożytni uprawiali już sport w wersji zorganizowanej; by wspomnieć choćby słynne igrzyska olimpijskie. Co więcej Rzym rozkochany był nie tylko w walkach gladiatorów, ale też wyścigach rydwanów, które są jedną z najstarszych dyscyplin sportowych mającą podział na kluby, którym odpowiadały poszczególne kolory. Taki „klub” miał też swoich zagorzałych fanów. Emocje były nieraz tak wielkie że dochodziło do zamieszek np. pomiędzy zwolennikami zielonych a czerwonymi.

Skoro już wiemy jak długim rodowodem może poszczycić się sport, nie wolno zapomnieć o najpopularniejszej obecnie grze zespołowej świata, jaką jest piłka nożna. Jej historia jest dłuższa niż niejednemu laikowi mogłoby się wydawać. W całym szeregu kultur różnych ludów, w tym sporej części jeszcze z czasów przed narodzinami Chrystusa, zachowały się świadectwa prawdziwej namiętności do piłki. Dzięki starożytnym rysunkom nagrobnym można się dowiedzieć, że w Egipcie już 2000 lat p.n.e kopano piłkę. Dokładnie przekazuje to "Kodeks krowy Ts'uh".

W podobną grę grali żołnierze na dworze cesarza chińskiego. Jako piłka służyła skórzana kula wypełniona piórami i włosiem. Zagrywano ją nogą do kosza podobnego do stosowanych dzisiaj w koszykówce. 500-600 lat po narodzinach Chrystusa opisano w Japonii po raz pierwszy Kemari, grę, w którą gra się do dzisiaj przy okazji różnych uroczystości religijnych. Okrągłą piłkę czci się w formie gry jako symbol słońca. Gracze stoją ustawieni w kręgu i próbują zręcznie utrzymać piłkę w powietrzu. To tylko niektóre przykłady gier futbolopodobnych.

Pogoń za skórzaną kulą nie była obca nawet Aztekom. Starożytna Grecja oraz Imperium Rzymskie również nie odstawały od reszty świata. Do dzisiejszych czasów zachowały się wzmianki o greckim "Episkyros", czy też o rzymskim "Harpastum" bądź też „Calcio”. Istnieje hipoteza zakładająca, że „Calcio” mogło zostać przywiezione na Wyspy Brytyjskie wraz z legionami rzymskimi. Właśnie dlatego żaden szanujący się Włoch nigdy nie zgodzi się z twierdzeniem, iż współczesna piłka nożna to dzieło Anglików.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

w sierpniowym playboyu jest ciekawy artykuł o calcio fiorentina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Pawle to mój pierwszy artykuł tutaj wiec nie wiedziałem czy taka tematyka w ogóle kogoś zainteresuje po drugie zbyt długie artykuły źle się czyta w internecie.
Z chęcią napiszę coś jeszcze

Komentarz został ukrytyrozwiń

A... zapomniałam dodać , że ten link do ŁKS , to do zdjęć mojego Dziadka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kocham piłkę pomimo wczorajszego.

PS Wyobrażacie sobie co by to było jakby mistrzostwa Polski rozgrywano od powiedzmy 1410 roku? Kto byłby wtedy mistrzem Polski no i jaka długa by była lista zwycięzców do dziś? :)

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnośnie Cambridge rules z 1848 (i późniejsze wersje) - http://www.soccer.mistral.co.uk/histrule.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ja przypomnę o Pele pisałam tuu link
a tutaj zdjęcia stuletnie drużyny piłkarskiej ŁKS. zaraz po jego powstaniu
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat ciekawy, szkoda, że bardziej go nie rozwinąłeś. Chodzi mi np o wspomniane Cambridge rules - jak według nich wyglądały przepisy gry (nawet w późniejszej, poprawionej wersji), czym te zasady różniły się od przepisów przyjętych przez Sheffield FC. Brakuje mi również ewolucji przepisów po 1863 roku, a tych przecież nie brakowało (obniżenie liczby zawodników jednej drużyny do 11, modyfikacje związane ze spalonym, dopiero w 1870 roku zabroniono piłkarzom z pola zagrań ręką(!), kiedy wprowadzono rzut wolny, karny, dogrywkę itd.), można było dodać kto został pierwszym mistrzem Anglii i wiele innych ciekawostek. Trochę w zbyt dużej pigułce historia futbolu została przez Ciebie przedstawiona, no chyba, że planujesz kontynuację tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.