Facebook Google+ Twitter

Historia, golf i piłka nożna - pałac w Schwoebber

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-11-11 17:21

Pałac w oddalonej o 7 kilometrów od Hameln miejscowości Schwoebber, należy do najciekawszych zabytków architektury w Dolnej Saksonii. Wiadomości24.pl zapraszają do wirtualnych odwiedzin tego miejsca.

Dziedziniec pałacu z widocznym wejściem do recepcji. / Fot. Adam J. PisulaHistorycy nie są zgodni, co do czasu budowy pałacu w Schwoebber. Pogódźmy ich i przyjmijmy lata 1570 - 1588 jako okres, w którym miały miejsce prace budowlane, zlecone przez barona Hilmara von Münchhausen. Okres największego rozkwitu pałacu to XVII i początek XVIII wieku. Wtedy to bracia Otto i Burchard von Münchhausen stworzyli, otaczający budowlę, wspaniały, renesansowy ogród. W krótkim czasie ogród Münchhausenów staje się znany w całych Niemczech; w roku 1714 uwiecznia go w swoim miedziorycie "Nürnbergische Hesperides“ - "Norymberskie Hesperydy*" - Johann Christoph Volkamer. Rok później, podczas swojej podroży po Europie Zachodniej, gościem pałacu jest car Piotr I Wielki, zainteresowany największym wówczas w Europie zbiorem roślin oraz oranżerią pałacową.

Renesansowy ogród z elementami baroku na dziedzińcu pałacu. / Fot. Adam J. PisulaBaron Otto II von Münchhausen, uważany za prekursora niemieckiej, nowoczesnej gospodarki rolnej i autor wielu książek o tematyce ogrodniczej, przekształca ogród w Schwoebber w jeden z pierwszych parków krajobrazowych na kontynencie europejskim, o powierzchni ponad ośmiu hektarów. "Uniwersalny Leksykon", wydany w roku 1743 pisze o "osobliwym ogrodzie Münchhausenow", w którym "nawet najpiękniejsze i najrzadsze rośliny ze Wschodnich i Zachodnich Indii, oczarowany obserwator podziwiać może: ananas, drzewa kawowe i mastyksowe, palmy daktylowe, jako i pomarańczy dwieście gatunków"

Widok z frontu. / Fot. Adam J. PisulaW 1840 r. zbudowano przypałacową kaplice. Wybudowana w stylu neorenesansu, jest jednym z najwcześniejszych przykładów podchwycenia czysto regionalnych form renesansu. Od polowy XIX w. pałac, wraz z jego otoczeniem, staje się centrum regionalnego życia kulturalnego i znanym celem turystycznym. W roku 1908 po raz pierwszy pada ofiarą płomieni, po uderzeniu pioruna. Jedenaście lat później, pałac przechodzi w ręce osoby nie legitymującej się rodowodem szlacheckim. Kupiec Eduard Meyer nabywa za bezcen zniszczone i wypalone dziedzictwo Münchhausenów. Zmienia całkowicie dekorację wnętrz, polegając na modnym wówczas eklektyzmie*. Kakofonia stylów - m.in. klasycyzmu, baroku, rokoko i symbolizmu - doprowadza do zaginięcia pierwotnego charakteru pałacu. Mimo tego, również wersja z lat dwudziestych ubiegłego wieku, zasłużyła na miano zabytku klasy zerowej.

Hamelnenski Klub Golfowy zaprasza entuzjastów tego sportu. / Fot. Adam J. PisulaLos nie oszczędzał pałacu. Ogień trawił go kilkakrotnie - ostatni raz w roku 1992. Dziesięć lat później, gdy stare mury groziły zawaleniem, ruiny kupił pochodzący z Hameln biznesmen, Friedrich Popken. Kilku okolicznym firmom budowlanym zlecił odbudowę pałacu, szczególną uwagę zwracając na zachowanie historycznego charakteru budowli. Dzięki inwestycji w granicach 35 milionów euro, powstał jeden z najpiękniejszych hoteli w Dolnej Saksonii, łączący luksus i komfort z historią i tradycją. Przed rokiem, podczas rozgrywek o mistrzostwo świata w piłce nożnej, gościem pałacu - hotelu była reprezentacja Francji, aktualnego wicemistrza świata.

Prawdziwym pasjonatom nie przeszkadza nawet padający deszcz. / Fot. Adam J. PisulaOd pięciu lat pałac jest również siedzibą Hamelnenskiego Klubu Golfowego (Hamelner Golfclub), który, jako jeden z nielicznych w Niemczech, przyczynia się do dewaluacji golfa jako sportu elitarnego. Za prawo nieograniczonego korzystania z dwóch doskonałych, osiemastodołkowych pól golfowych, wielbiciele tego sportu płacą 1 000 € rocznie, co w skali niemieckiej jest niewysoką ceną.


*Hesperydy - w mitologii greckiej piękne nimfy, żyjące we wspaniałych ogrodach w górach Arkadii
* Eklektyk - starożytny filozof, opierający swoje poglądy na teoriach rożnych systemów filozoficznych, próbujący stworzyć z nich całość

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

a mnie się nie chciało czytać pana profilu.
Taki sobie pan wybrał nick, to proszę nie marudzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.11.2007 23:05

Klaro, jesli zechcesz zajrzec do mojego profilu, stwierdzisz, ze nie nosze imienia Marek. Mniejsza o to... :)
Naprawde myslisz, ze sie staram? :) Moja droga, gdybym sie o cokolwiek staral, nasza dyskusja skonczylaby sie przed kilkoma godzinami... Przeczytalem wszystkie Twoje artykuly i duza czesc komentarzy... i to mi wystarczy... Wiem juz, ze lubisz miec ostatnie slowo, przyznalas sie do tego w innym miejscu i nie napisalem juz tam niczego, abys miala swoja satysfakcje... Jednak wszystko ma swoje granice... Ty serwujesz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak panie Marku, bardzo sie pan stara;]
ale wie pan, jacy śmieszni sa ludzie silący sie na dowcip;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.11.2007 19:44

Przesad, Klaro, przesad... :) Czlowiek sadzi po sobie tylko do tego momentu, w ktorym sie przekona, ze ludzie sa czasami bardzo smieszni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

zaraz tam zemsta;>
każdy sądzi po sobie, drogi panie;>

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.11.2007 19:27

A teraz mnie naprawde rozbawilas, Klaro :) Zemsta za dyskusje pod innym artykulem?
Przepraszam, nastepnym razem napisze z patosem i trywialnie... i tez Ci sie nie bedzie podobac.... Co ja mam, biedny, zrobic? :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

gdyby w ten sposób były pisane przewodniki po świecie, rekomendujące miejsca do zwiedzania, to z pewnością darowałabym sobie ich kupowanie.
Oschłe i sztywne jak akademicki podręcznik.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.