Facebook Google+ Twitter

Historia grobu żołnierza bez imienia

Na zaproszenie Komitetu PiS w inowrocławskiej Galerii Miejskiej gościł historyk UMK i poseł na Sejm RP - Zbigniew Girzyński. Tematem spotkania była Historia Grobu Nieznanego Żołnierza - miejsca, które jest drogie sercu każdego Polaka.

Historyk przedstawił okoliczności powstania w czasach II RP grobu, poświęconego bezimiennemu żołnierzowi. Jak się okazuje, najważniejszych decyzji nie podejmowali politycy, a zwykli obywatele. Wyboru trumny z ciałem niezidentyfikowanego żołnierza dokonała jedna z matek, która straciła syna podczas wojny polsko-bolszewickiej. Pierwsze kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza, zostały złożone nie przez prezydenta, jak planowano, a przez nieznaną nikomu staruszkę, która skromnym bukiecikiem, chciała podziękować za to, że może żyć w wolnej Polsce.

Miejsce, które obecnie znamy jako Grób Nieznanego Żołnierza, w czasach 20-lecia międzywojennego wyglądało zupełnie inaczej. Wówczas stał tam Pałac Saski, z którego po II wojnie światowej został tylko niewielki fragment, który często widzimy podczas transmisji sprzed grobu Nieznanego Żołnierza. Sam grób w planach Niemców również miał zostać zniszczony, o czym świadczyły podłożone ładunki wybuchowe. Jak to się stało, że z całego pałacu ocalała
tylko część poświęcona bezimiennemu bohaterowi, do dziś dokładnie nie wiadomo.

Poseł Girzyński opowiedział również o swoich planach związanych z utrwalaniem miejsc pamięci w świadomości młodego pokolenia Polaków, w przygotowaniu jest bowiem film o historii Grobu Nieznanego Żołnierza oraz historyczny portal internetowy.

Przybyli na spotkanie, mogli kupić książkę dra Zbigniewa Girzyńskiego - "Śpiący Rycerz zapomniana historia Grobu Nieznanego Żołnierza" i oczywiście otrzymać autograf autora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.04.2010 18:00

FILM JEST W SIECI POD ADRESEM:

http://video.google.pl/videoplay?docid=5180738431487139923&ei=WcK0S8TbLoS62wLg57jjBg&q=Zbigniew+Kowalewski%2C+O%C5%82tarz+Ojczyzny&hl=pl&view=3#

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.