Facebook Google+ Twitter

Historia jednej fotografii... Wieża

Pamiętam dobrze ten dzień. To był pierwszy dzień tegorocznej wiosny. Nieśmiałe promienie słońca przemykały się między drzemiącymi jeszcze gałęziami drzew. Trawa nieśmiało zieleniała... Mam dla Was pewną propozycję.

Wybrałem się do wrocławskiej Leśnicy z zamiarem pokazania czytelnikom Wiadomości24.pl trwającego właśnie przedwiośnia. Cel – zrobić zdjęcie do Fotofelietonu. Znam dobrze leśnicki park. Można tu dojechać z centrum miasta tramwajem linii 10 - najdłuższą linią tramwajową we Wrocławiu. W jego sercu stoi renesansowa rezydencja rodziny von Hornig’ów. Cała posiadłość mieści się w malowniczej okolicy, nad rzeką Bystrzycą. Wśród unikalnych kwiatów, krzewów i drzew, z łatwością odnajduję spokój ducha. Za każdym razem, gdy powracam do tego miejsca, jest inne. Staram się odkrywać je na nowo. A to inne wejście, a to nowa aleja czy ławeczka. To jest mój tajemniczy ogród, do którego nie wiem czy chciałbym zaprosić cały świat, czy zostawić go tylko dla siebie.

Również i tego niedzielnego popołudnia odkryłem nową drogę. Gdy wysiadłem z tramwaju, miast udać się wprost do parku, poszedłem wzdłuż kamienic. Skręciłem w jedną z bocznych uliczek i uświadomiłem sobie, że rozpoczyna się kolejna podróż, w nie odkryty przeze mnie zakątek bajkowej krainy. Migawka aparatu raz po raz wydawała swój charakterystyczny „pstryk”, utrwalając kolejne zwyczajne-niezwyczajne obrazy. Miasteczko, w promieniach słońca, zdawało się być magiczne. Coraz bardziej zagłębiałem się w gąszcz kamienic. Budynek, za budynkiem. Ujęcie za ujęciem. Byłem jak Japończyk na wycieczce „Europa w trzy dni”. Czerwieniejące słońce przypomniało mi cel podróży – utrwalić wczesną wiosnę.

Droga do „świątyni dumania” niepokojąco się wydłużyła. Park był daleko. Za daleko. Kluczyłem w labiryncie kamieniczek, szukając skrótu. - Udało się. Widzę drzewa, to musi być park - pomyślałem i ruszyłem pewnym krokiem w ich stronę. Szedłem asfaltową drogą, wzdłuż ceglanego muru. Przydrożne drzewa gęstniały, a ja oddalałem się od mojej Europy w pigułce. Brakowało w niej jedynie paryskiej wieży Eiffla.

Wieża ciśnień góruje nad Leśnicą, jak wieża Eiffla nad Paryżem. / Fot. Tomasz SierpińskiMetafizyka tego miejsca, i tym razem, mnie nie zawiodła. Na horyzoncie, między gałęziami, dostrzegłem tutejszą wieżę… ciśnień. Podobnie jak „Dama Paryża”, stojąca u kresów Pól Marsowych, stała dumnie na granicy miedzy lasem a pałacowym parkiem. To zabawne, że nigdy wcześniej jej nie zauważyłem. Gdybym tylko miał czas podejść bliżej.

Niestety nie miałem. Leniwy dzień spieszyły się na drugą stronę świata, by ustąpić miejsca nadchodzącej nocy. Przystanąłem na chwilę, by zrobić zdjęcie „Damie Leśnicy” i pobiegłem dalej w wyścigu za słońcem. W ostatniej chwili wdarłem się do parku. Migawka ponownie „pstrykała” radośnie, utrwalając pierwsze oznaki wiosny, w ostatnich chwilach mijającego już dnia.

***
Moi drodzy,

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, mam dla Was propozycję stworzenia cyklu pt.: „Historia jednej fotografii…”. Jeśli tekstów będzie wystarczająco dużo, to uda się zmontować z nich, na czas wakacji, specjalny boks na stronie głównej.

Z pewnością macie gdzieś unikalne, na swój sposób, fotografie i związane z nimi historie. Nie muszą to być wyłącznie opowieści z gatunku „jak zrobiłem to zdjęcie”. Może w albumach są takie, które zmieniły coś w Waszym życiu? Napiszcie o tym!

Pozdrawiam,
Tomek Sierpiński

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Również plus. Pomysł rewelacyjny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jestem za. w jaki sposób miałbym to dodać?..
[jestem nowy w serwisie]

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo ciekawy pomysł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie opisane i fajna inicjatywa :) + Tomku

Komentarz został ukrytyrozwiń

jestem za i też mam zdjęcia z historią :)

dobra inicjatywa

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawy pomysł. Chyba też coś znajdę. ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki plus Tomku! Brawo, ciekawy pomysł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

super pomysł

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.04.2008 16:07

Szkoda, ze "troche" z tym nie poczekalem - link bo to w zasadzie tez historia jednej fotografii. :) Ale pomysl rzeczywiscie fajny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super pomysł! Jestem Za!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.