Facebook Google+ Twitter

Historia Kaliskiej Kolei Dojazdowej

Z Kalisza już nie pojedziemy koleją wąskotorową w stronę Turku. Warto jednak zobaczyć zachowany fragment kolei z Opatówka do Zbierska.

Kolejka kaliska powstała w czasie I wojny światowej. Pierwszy odcinek o szerokości toru 750 mm, wybudowany został w 1914 roku przez armię rosyjską i przebiegał z Turku do Zbierska. W 1915 roku zbierska cukrownia dobudowała odcinek Zbiersk - Opatówek. Kalisz dopiero w 1917 roku uzyskał połączenie. Wkrótce po wybudowaniu trasy do Kalisza, kolejka przestała służyć tylko wojsku. Wąskotorówka zaczęła prowadzić regularny ruch pasażerski i towarowy. W 1918 roku przekształcona została w Kolej Powiatową.

PKP po przejęciu kolejki w 1949 roku zmieniło nazwę na Kaliską Kolei Dojazdową (KKD). Trasa KKD mierzyła wtedy 72 km. KKD woziło towary (głównymi klientami były Lasy Państwowe i cukrownia Zbiersk) i pasażerów. W latach 60-tych wąskotorówką odbywał się transport wyposażenia do elektrowni Adamów w Turku. W latach 1991-1992 roku z powodu spadku przewozów, zamknięto ruch pasażerski, a w 1993 roku zlikwidowano tor prowadzący do Kalisza. W ten sposób KKD zmniejszył długości do 65 km.

PKP w 2001 roku zawiesiło transport towarowy, zamykając w ten sposób wąskotorówkę. W 2002 roku Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych z Kalisza (SKPL) wznowiło ruch towarowy.
SKPL proponuje też przejazdy turystyczne (odbywają się na zamówienie) na trasie
Opatówek - Zbiersk. Na stacji wąskotorowej w Pleszewie zgromadzono zabytkowy taborw postaci: parowozu Px48 z 1955 r. lokomotywy spalinowej Lxd2, wagonów osobowych Bxhpi i Brankard, wagonów towarowych w postaci transporterów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Krystyna
  • Krystyna
  • 24.09.2010 15:56

Ciekawie opisujesz.
Pozdawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.