Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26504 miejsce

Historia komórkowa w Polsce

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-01-15 16:58

Na rynku telefonicznym robi się bardzo ciasno. Dopiero co wszedł pierwszy operator wirtualny, a do startu szykuje się drugi. Niedługo także pojawi się kolejny, czwarty rzeczywisty operator.

Do wejścia przygotowuje się nowy, czwarty, rzeczywisty operator. Trwa kampania reklamowa "nadchodzi4.com". Już teraz można wypróbować usługi i kupić telefon multimedialny za 150 zł.

Pierwsza była jednak Idea. Oferowała tylko tzw. pagery, czyli urządzenia służące do wysyłania wiadomości tekstowych (SMS-ów). Potem na przełomie września i października 1996 r. powstała PTC Era, a półtora miesiąca później - Plus GSM. Ceny telefonów w abonamencie dochodziły nawet do 2 tys. zł. 9 lat temu to była wspaniała okazja. Ceny powoli opadały, operatorzy bili się o klienta.
W końcu ceny telefonów spadły poniżej 50 zł. W taryfie Idea Dla Biznesu Nokia 3310 można było kupić za... 33,10 zł. A to dlatego, że operatorzy dotowali ich ceny odbijając sobie z nawiązką te wydatki w opłatach za połączenia.

W 2003 r. PTC Era wprowadziła na rynek nową markę - Heyah, czyli zależnego operatora oferującego tylko telefony na kartę. Na ulicach rozdawano za darmo startery z 20 zł na koncie. Po dwóch dnia PTC zrezygnowała z pomysłu z powodu... olbrzymiej popularności tej oferty, która przynosiła spore straty operatorowi. Każdy chciał dostać "ot, tak sobie" 20 zł na rozmowy i SMS-y.

. NRok później Polkomtel (właściciel Plusa) wprowadził konkurencję dla Heyah: Sami Swoi. Można było rozmawiać przez pewien okres za darmo, potem ceny SMS-ów zarówno w sieci, jak i poza wyrównały się. Potem, niestety, zdrożały. Ale pomysłowość nie przeminęła tak szybko, jak ceny; na nadbałtyckich plażach oprócz sprzedawców lodów można też było zauważyć ludzi sprzedających startery kosztujące 9,99 zł z zieloną smyczą gratis w komplecie. Niestety ta oferta nie znalazła zainteresowania wśród "komórkowców", tak jak Heyah.

W październiku 2005 r. Idea trafiła w ręce francuskiego operatora Orange, który jako pierwszy wprowadził usługi 3G. Dzięki nim można w komórce oglądać m.in. ulubiony serial o dowolnej porze, słuchać muzyki itp.
W grudniu ubiegłego roku powstał pierwszy, współpracujący z Polkomtelem wirtualny operator: mBank Mobile, oferujący tańsze rozmowy dla klientów mBanku. Przy dowolnej transakcji powyżej 100 zł dostaje się pakiet darmowych minut.

Już wkrótce pojawi się kolejny wirtualny operator, tym razem o zasięgu Orange - Avon. Powstanie specjalnie dla konsultantek Avonu oraz kobiet, które chcą bezpłatnie dowiadywać się o nowych kosmetykach amerykańskiego koncernu. Za każdy zakup abonent tej sieci będzie dostawać za darmo pakiety minut i SMS-ów.

Dziś widząc na półce w salonie sprzedaży telefon z aparatem, kamerą i innymi bajerami za ponad 100 zł w abonamencie, nie martwmy się. Stary telefon, który nazywamy dzisiaj "cegłą", kosztował kilka lat temu nawet kilka razy więcej, niż dzisiejsze super-telefony bez aktywacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.