Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7842 miejsce

Historia Kongo - Muzeum Afryki Centralnej w Tervuren w Belgii

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-05-21 16:08

Zaledwie kilkanaście kilometrów na wschód od Brukseli znajduje się Królewskie Muzeum Afryki Centralnej w Tervuren (Musee Royal de l’Afrique Centrale). Przypomina o czasach panowania króla Leopolda II i kolonizacji dawnego państwa Kongo.

Czółno - ekspozycja w Muzeum Afryki Centralnej w Tervuren. Fot. Izabela Nowak / Fot. Izabela NowakOglądając ciekawe eksponaty warto wspomnieć bezwzględnego króla Leopolda II i ciężkie czasy w jakich przyszło żyć mieszkańcom Kongo.

Król Belgii w celu skolonizowania Kongo sfinansował wyprawę wzdłuż rzeki Kongo słynnego brytyjskiego podróżnika i dziennikarza Henry'ego Mortona Stanleya. Podczas podróży Stanley zakładał małe osiedla, negocjując i zawierając umowy z kolejnymi plemionami. W zamian za produkty z Europy nabywał prawa do własności ziem.

W wyniku tych działań w 1885 roku powstało Wolne Państwo Kongo, które było własnością Leopolda II. Czas panowania króla zapisał się jako jeden z najbardziej krwawych i okrutnych w dziejach całej Afryki. Kolonizacja miała na celu przede wszystkim eksploatację bogatych złóż. Masowo wywożono kość słoniową, kauczuk, złoto, diamenty, miedź czy kamienie szlachetne. Z czasem odkrywano nowe bogactwa jak olej palmowy, kawę, kakao, czy trzcinę cukrową.

Majątek króla Leopolda w tych czasach był jednym z największych w Europie. Belgowie prowadzili pełną wyzysku politykę eksploatując do granic możliwości zarówno miejscowe złoża jak i ludność. Do dziś nie znana jest liczba ofiar kolonializmu belgijskiego, historycy podają ilości sięgające od 2 do 15 milionów istnień ludzkich. Wiadomości o okrucieństwach powoli przeciekały do Europy za sprawą misjonarzy i podróżników.

W 1903 roku konsul brytyjski Roger Casement, odwiedził tereny Konga i sporządził raport, który wstrząsnął opinią publiczną. Przybywało coraz więcej świadków okrutnych rządów króla Leopolda. W 1907 r. w Londynie przez angielskie Towarzystwo Reform Konga opublikowano książkę „Monolog króla Leopolda”, autorstwa brytyjskiego pisarza Marka Twaina. Przedstawił on makabryczne praktyki stosowane przez belgów: "To Wolny Cmentarz Kongo. Przygniatająca jest myśl, że najbardziej potworny epizod w ludzkiej historii jest dziełem tylko jednego człowieka".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

super!!! tyle tam mieszkałem i nie wiedziałem o tym. Dzięki Iza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.