Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7599 miejsce

Historia miasta Oświęcimia zdominowana historią KL Auschwitz

Oświęcim jest jednym z miast w Europie, do którego przybywa najwięcej turystów. Z 1,3 mln. osób, które w ubiegłym roku odwiedziły muzeum KL Auschwitz miasto nie ma nic.

Oświęcimski zamek z gotycką wieżą. / Fot. Ewa BielańskaWidok z mostu na panoramę Oświęcimia / Fot. Ewa BielańskaSmutna anegdota doskonale ukazująca postrzeganie miasta Oświęcimia:
Kiedy Irena Kuczborska dowiedziała się przypadkiem, że znakomity znawca pisma, prof. Bonawentura Lenart, urodził się w Oświęcimiu, zdumiona zawołała:
- Wiedziałam, że w Oświęcimiu ludzie umierali, ale nigdy nie przypuszczałam,
że ktoś się tam urodził.


Fenomen, który niektórych ludzi wprawia w osłupienie:
Oświęcim jest jednym z miast w Europie, do którego przybywa najwięcej turystów (1.300.000 – 2009 r.) i jedynym miastem w Europie, które z tych turystów nie ma nic.

Przewodniczący Europarlamentu prof. Jerzy Buzek powiedział:
...iż obok Muzeum Auschwitz-Birkenau jest miasto, które żyje i które jest symbolem wartości europejskich, a w przyszłości powinno stać się międzynarodowym centrum praw człowieka.

Czy kiedykolwiek uda się zmienić wizerunek miasta Oświęcimia, wyzwolić go od historii piekła jakie stworzyli na tym skrawku ziemi naziści? Przecież w tym mieście rodzili się i nadal rodzą ludzie! Żyją tutaj ze swoimi radościami, ambicjami, i pragną żyć nadal. Oświęcim to gród nad rzeką Sołą z bogatą, sięgającą średniowiecza historią. Na wzgórzu zamkowym widać najstarszy zabytek miasta i okolic - gotycką wieżę z ok. XIII wieku.

800-letni Oświęcim w swojej przeszłości (ale także i współcześnie) miało wielu znamienitych obywateli, którzy swoją działalnością zaznaczyli się w dziejach Polski i świata. Od czasu, kiedy Oświęcim wszedł pod opiekę króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka, w zamku gościło szereg znakomitych osobistości, członków rodzin królewskich, książąt oraz wysokich dostojników duchownych i świeckich.

Nie jest moim zamiarem opisywanie historii miasta Oświęcimia i jego okolic. W bardzo ciekawy sposób uczynił to Jan Ptaszkowski w swojej niedawno wydanej książce pt. "Opowieści spod zamkowej góry".

Po przytoczonym powyżej krótkim rysie historycznym można zorientować się jak bogaty potencjał drzemie w tym mieście. Niestety tylko drzemie i nie może się przebić, by zaistnieć na mapie jako bardzo ciekawe miejsce dla turystów zupełnie nie kojarzące się z KL Auschwitz.

Pięć lat istnienia hitlerowskiego obozu zagłady tak bardzo zaważyło na bycie miasta Oświęcimia, że jego bogata 800-letnia przeszłość nie ma dla turysty jakiekolwiek znaczenia.

Ktoś określił Oświęcim jako - ledwie żywe miasto.
Zobacz zdjęcia w galerii:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/historyczne_happeningi_w_oswiecimiu_129516.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

turysta
  • turysta
  • 07.08.2012 14:19

Niestety z Oświęcimia usuwa się historię tego miasta za sprawą chybionych projektów przestrzennych. Na starych placach widzę ławki - czarne marmurowe sarkofagi. Oświetleniem są dzidy, takie same widziałem przed wielkim supermarketem np. w Bielsku Białej. Żadnej innowacji, tylko powielane konstrukcje stalowe i marmurowe bez nawiązania do bogatej i ciekawej historycznej przeszłości. Architektura przestrzenna bez wyrazu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Maciejewska
  • Anna Maciejewska
  • 24.06.2011 22:05

Swietny glos w dyskusji nad losem Oswiecimia. Losem bardzo smutnym i dramatycznym... Losem, ktory odzial miasto i okolice w czarny welon zbrodni nazistowskiej. Jednak przeciez tam mieszkali i mieszkaja zywi ludzie ze swoja piekna i dluga historia. Ci ludzie powinni byc szczesliwi i dumni ze swojego miasta. Wiec jak zmienic ten ponury wizerunek i stworzyc szczesliwe miasto dumnie budujace przyszlosc? Czy w ogole jest to mozliwe?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najwięcej turystów odwiedza miasto na kilka godzin gdyż w planach wycieczek nie ma nic poza obozem który to wycieczki zwiedzają w tempie olimpijskim

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, przed Tobą więc duże wyzwanie. Swoim artykułem zmobilizowałaś mnie do poszukiwań - http://www.odleglosci.pl/zdjecia,Oswiecim,galeria,14501,gmiasto_id,2430.html Ale czekam na Twoją galerię zdjęć z Oświęcimia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za podpowiedź Sławo ! Zarówno postać Autora J.Ptaszkowskiego jak i jego twórczość dot. historii Oświęcimia zasługuje na uwagę i jest warta, by wieść o nim przekroczyła granice miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.