Facebook Google+ Twitter

Historia misji naukowych na Marsa

Pomyślny początek misji łazika Curiosity z pewnością znajdzie się dziś na pierwszych miejscach we wszystkich serwisach informacyjnych. Dlatego postaram się krótko przedstawić najważniejsze fakty z badań i eksploracji Czerwonej Planety.

Mars / Fot. NASA, domena publicznaMars od czasów starożytnych rozbudzał ludzką ciekawość. Z powodu czerwonej barwy Rzymianom kojarzył się on z wojną, krwią i pożogą. Dlatego nazwali go na cześć swojego boga wojny - Marsa właśnie.

Poczatkowo obserwacja Marsa była możliwa wyłącznie gołym okiem. Rozwój nauki i optyki pozwolił, z pomocą pierwszych i dość prostych teleskopów, coraz dokładniej obejrzeć powierzchnię Czerwonej Planety. Badania Marsa prowadzili tacy wybitni astronomowie, jak Galileusz i Johannes Kepler. W 1877 roku udało się uzyskać powiększenie planety o rozmiarze monety leżącej na wyciągniętej dłoni. Dzięki temu Włoch Giovanni Schiaparelli mógł rozpocząć dokładną obserwację Marsa. W 1894 roku astronom-amator Percival Lowell ufundował budowę sporego, jak na owe czasy, teleskopu i przez kolejne 20 lat obserwował i tworzył szkice powierzchni Czerwonej Planety.

Misja na Marsa


W połowie XX wieku i dzięki niezwykle szybkiemu rozwojowi techniki, powstała szansa, by ludzkość mogła przyjrzeć się powierzchni Marsa z bardzo bliska.

Do dziś naukowcy, zajmujący się badaniami Czerwonej Planety, podjęli około 40 prób wysłania sond badawczych. Wiele z nich nie dotarło do celu - 10 misji zakończyło się porażką już na starcie, bowiem nie opuściły nawet orbity okołoziemskiej lub nie powiodło się ich odejście na kurs międzyplanetarny. 4 sondy pomyślnie wysłano w kierunku Marsa, ale "zamilkły", zanim osiągnęły swój cel. Porażką zakończyło się 6 spośród 11 lądowań na jego powierzchni.

Sukcesem zakończyło się w sumie 18 misji: 3 przelotowe (jednokrotne okrążenie planety), 10 orbitalnych (stała obecność obiektu na marsjańskiej orbicie) i 5 lądowań, w tym to dzisiejsze. Dzięki temu Mars jest drugim, po Księżycu, najlepiej poznanym obiektem naszego układu słonecznego.

Te z misji, które dotarły do celu, dostarczyły naukowcom wiele materiałów do badań, np. skład marsjańskiej atmosfery oraz gleby. W przyszłości pomoże to w przygotowaniu pierwszego załogowego lotu na Marsa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobry przekrój historycznych wydarzeń dla tych, którzy lubią suche fakty. Czyta się lekko, bo nie ma zbędnych dat i nazw, które dla przeciętnego czytelnika są jak meteoryt... rozbłysną i przelecą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.