Facebook Google+ Twitter

Historia mistrzostw Europy w telegraficznym skrócie

Gdzie po raz pierwszy spotkały się najlepsze reprezentacje Starego Kontynentu, jak rozwijała się koncepcja turnieju na przestrzeni lat, kto strzelił najpiękniejszą bramkę i która reprezentacja najczęściej stawała na najwyższym stopniu podium? Tu znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

*

Mistrzostwa Europy to impreza stosunkowo młoda, licząca sobie dopiero 52 lata. Dla porównania - Copa America ruszyła w 1916 roku, mistrzostwa świata - w 1930 r.

*

Pomysłodawcą rozgrywek był przewodniczący Francuskiej Federacji Piłkarskiej Henri Delauney. Jego idea, choć narodziła się w trzeciej dekadzie XX w., doczekała się realizacji dopiero w 1960 r. Gospodarzem pierwszych mistrzostw Starego Kontynentu była Francja. Do eliminacji zgłosiło się 17 reprezentacji, z których cztery zagrały w turnieju głównym. Pierwszym mistrzem został Związek Radziecki (w bramce z legendarnym Lwem Jaszynem), który w paryskim finale pokonał Jugosławię 2:1. Nie po raz pierwszy i nie ostatni do sportu wkroczyła polityka - znajdująca się pod rządami gen. Francisco Franco Hiszpania odmówiła gry z Sowietami w ćwierćfinale.

*

Hiszpanie zemścili się na ZSRR cztery lata później przed własną publicznością. I tym razem nie obyło się bez zgrzytów - w pierwszej rundzie kwalifikacji Grecja nie przystąpiła do dwumeczu z Albanią, z którą była w stanie wojny.

*

W 1968 r. we Włoszech ponownie najlepsi okazali się gospodarze. W półfinałowym meczu między Squadra Azzurra a ZSRR doszło do bezprecedensowego wydarzenia w dziejach mistrzostw - o awansie decydował rzut monetą. W eliminacjach wzięło udział już 39 państw.

*

Gospodarzem kolejnego turnieju była Belgia, która stała się świadkiem narodzin wielkiej drużyny RFN na czele z Seppem Meierem, Franzem Beckenbaurem i Gerdem Mullerem. W finale zespół Helmut Schöna rozbił Związek Radziecki 3:0. Dwa lata później Niemcy zostaną mistrzami świata.

*

Mistrzostwa Europy w Jugosławii, jak do tej pory najbardziej wychylone na wschód, przyniosły triumf Czechosłowacji po dramatycznym finale z RFN. Po raz pierwszy w historii o tytule przesądziły rzuty karne. Do klasyki futbolu przeszła podcinka Antoniego Panenki.

*

W 1980 r. we Włoszech do rywalizacji stanęło 8 reprezentacji, a gospodarze nie musieli już przedzierać się przez fazę eliminacyjną. Po raz trzeci z rzędu w ostatnim meczu turnieju wystąpiła reprezentacja zachodnich Niemiec, po raz drugi wygrała.

*

Mistrzostwa Europy wróciły do miejsca swych narodzin cztery lata później. Turniej był popisem "Trójkolorowych" i Michele'a Platiniego, który w pięciu spotkaniach strzelił 9 bramek. Do dziś (choć finaliści grają mecz więcej) nikt nie pobił tego wyniku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.