Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21219 miejsce

Historia mojej przyjaźni z Jerzym Kulejem

Odeszła legenda sportu. Niespodziewana śmierć Jerzego Kuleja zakończyła najlepszą epokę polskiego pięściarstwa. Oto moje wspomnienie.

Jerzy Kulej / Fot. arch. Bogdan Węgrzynek"Nie doczekamy się długo takiego zawodnika". "Jerzy Kulej był człowiekiem z pasją, erudytą, gawędziarzem, nie znam drugiej osoby, która miałaby do tego stopnia sztywny kręgosłup moralny". "Imponował każdemu chłopakowi”. „Zawsze dotrzymywał słowa, nigdy nikogo nie oszukał i nie skrzywdził” - tak nieżyjącego przyjaciela, nauczyciela i trenera wspominali ludzie mu najbliżsi.

Nagła śmierć przerwała życie niezwykłego człowieka. 13 lipca, w wieku 71 lat, kilka miesięcy po przejściu rozległego zawału, odszedł Jerzy Kulej - najwybitniejszy bokser w historii polskiego sportu. Dwukrotny mistrz olimpijski, ośmiokrotny mistrz polski, komentator sportowy, poseł na Sejm, aktor-amator, autor autobiografii po tytułem "Dwie strony medalu", wyjątkowy nauczyciel, wychowawca, trener.

Jerzy Kulej w przyjacielskiej gościnie w moim domu w Nowym Sączu / Fot. Bogdan WęgrzynekJerzy Kulej urodził się 19 października 1940 roku w Częstochowie. Bokserską karierę rozpoczął w wieku 16 lat, a już dwa lata później debiutował w reprezentacji Polski. W 1963 roku na mistrzostwach Europy w Moskwie pokonał obrońcę tytułu, reprezentanta Związku Radzieckiego. Rok 1964 przyniósł mu złoty medal olimpijski, a osiągnięty tam sukces został powtórzony cztery lata później, na igrzyskach olimpijskich w Meksyku. Najwyższy stopień na podium wywalczył również na mistrzostwach Europy w Berlinie w 1965 roku, a dwa lata później srebrny medal w Rzymie.

O swoich początkach, pięściarz opowiadał ze śmiechem na ustach. Zaznaczał, że do boksowania - już w czasach podstawówki - skłoniła go chęć dorównania najsilniejszemu z kolegów. Żartobliwie wspominał, że „był w mojej klasie taki Henio, najsilniejszy chłopak, który rządził na każdym kroku. Również chciałem zaistnieć, dlatego kupiłem książkę ABC boksu i nauczyłem się podstaw tej Na ważeniu w Atlantic City przed walką Gołota-Grant / Fot. Bogdan Węgrzynekdyscypliny. Na długiej przerwie wywołałem z Heniem sprzeczkę, szybko zrobiono nam miejsce pod tablicą. Rywal mnie złapał, a ja zrobiłem krok w tył i lewym prostym uderzyłem go w nos. Potem jeszcze powtórzyłem akcję parę razy. Następnego dnia jego matka nie chciała uwierzyć, że właśnie ja pobiłem jej syna”.

Pragnienie pomagania młodym ludziom wypełniało całe jego życie. Jerzy Kulej wiedział, jak ważne jest przekazywanie fachowej wiedzy sportowcom, którzy szukają jeszcze swojej drogi, którzy czują się zagubieni i pozostawieni sami sobie.

Jak poznałem Jerzego Kuleja --->


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawa historia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dlatego
  • Dlatego
  • 23.07.2012 20:45

Imbecyl(bokser Dzisiaj 12:28 ) będzie zawsze sie dziwił .

Komentarz został ukrytyrozwiń
bokser
  • bokser
  • 23.07.2012 12:28

dlaczego wciaz ktos przyrownuje kuleja do grudnia.To musi byc wyjatkowy oszolom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
krakowianin
  • krakowianin
  • 23.07.2012 09:06

Mateusz Zwoliński@ Panie Tadeuszu dla mnie Jerzy Kulej też był i jest wzorem do naśladowania. Trenowałem kiedyś boks w krakowskim klubie Wisła i muszę przyznać że był to człowiek o wielkim sercu i pasji.
Panie Bogdanie również dziękuję i gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szczecinianin
  • Szczecinianin
  • 22.07.2012 23:53

@Tadeusz Śledziewski
Jerzy Kulej nie był lepszym bokserem od Józefa Grudzień .Ten ostatni, nie w dosłownym znaczeniu , nie był pupilkiem komunistów i późniejszych pryncypałów wspierających Jerzego Kuleja .Oczywiście był ś. p Jerzy Kulej bardzo dobrym bokserem ale esperali go nie bezinteresownie komuniści-warto i to wiedzieć .
ZAWSZE I WSZĘDZIE NALEŻY PISAĆ O "Papa"Feliks Stamm. gdyż on zrobił z bandytów i rozrabiaków z knajp REPREZENTANTÓW POLSKI I BARDZO DOBRYCH SPORTOWCÓW .
Dla Ciebie to jest temat do dyskursu:
KIM JEST TADEUSZ RYDZYK
imperium ojca rydzyka - 1
http://www.youtube.com/watch?v=2DFJBnmhcmI
albo to:
/1,114881,11852864,Ujawniono_list_nuncjusza_do_Watykanu_ws__ojca_Rydz yka_.html http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=325&theme=Printer

http://miziaforum.wordpress.com/2012/03/18/kosciul-katolicki-chcesz-byc-biskupem-kardynalem-musisz-byc-pedalem-ks-isakowicz-zaleski-demaskuje-lobby/
Pozostaw sprawy o tym sportowcu fachowcom i nie uwikłanych w doraźne walki o Telewizje Trwam albo Jarosława Kaczyńskiego .

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jerzy Kulej był człowiekiem z pasją, erudytą, gawędziarzem, nie znam drugiej osoby, która miałaby do tego stopnia sztywny kręgosłup moralny".
Wciąż powtarzam: Jeśli chcemy osiągnąć sukces musimy najpierw to czym się zajmujemy pokochać. Jeśli swoją pracę będziemy traktować jako zło konieczne, to będziemy mieli to co mamy dzisiaj - nie tylk - w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Radosław Jamróz
  • Radosław Jamróz
  • 22.07.2012 22:51

Panie Bogdanie dziękuje za ten artykuł. Jerzy Kulej był wspaniałym sportowcem, dziś jest legendą boksu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.