Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35350 miejsce

Historia mojej ulicy: Boryny na Pomorzanach Ustroniu w Szczecinie

Nasze osiedle Ustronie na Pomorzanach w Szczecinie powstało w latach 1974 - 77. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kolejarz” zabudowała obie strony ulicy budynkami mieszkalnymi i pawilonem użytkowym.

Widok z okna na Elektrownię Pomorzany. / Fot. Wincenty SadowskiUlice na naszym osiedlu Ustronie swoje nazwy zawdzięczają „Chłopom” Reymonta. Powstały tutaj ulice: Włościańska, Boryny. Sierpowa i Jagny.

Od 1975 r mieszkam na ul Boryny. Ulica Boryny dawna Cmentarna, to dawna droga wiejska prowadząca z XV-wiecznego, późnogotyckiego kościoła (umiejscowionego na wzgórzu, królującym nad Odrą), do wiejskiego cmentarza, ulokowanego w obecnym małym parku (większość dzisiejszych parków to dawne cmentarze), po południowej stronie ulicy.

Ulica Boryny została zabudowana typowymi 4-kondygnacyjnymi budynkami tzw. budownictwa szczecińskiego, tylko na końcu ulicy (nad odrzańską skarpą) zbudowano dwa wieżowce (w jednym z nich płonął niedawno dach, co opisałem w tekście „W Szczecinie płonął wieżowiec”). Jeden budynek, nr 39 – 51 został zbudowany w ramach tzw. patronatu młodzieżowego i zamieszkali w nim jego młodzi budowniczowie.

Na ulicy uchował się tylko jeden przedwojenny budynek, który miał być wyburzony, jednak miasto nie miało mieszkań zastępczych dla jego mieszkańców. Z przedwojennych obiektów zachował się też bunkier, umiejscowiony na rogu ulic Boryny i Sierpowej.

Nowozbudowany budynek mieszkalny. / Fot. Wincenty SadowskiNa końcu południowym ulicy umiejscowiła się stacja wodociągów, skąd nawet wtedy, gdy w blokach "wysychały" krany, zawsze można było dostać wiadro wody. W pawilonie przy wlocie ulicy ulokowała się Administracja osiedla, spółdzielcza Rada Osiedla i klub karate Szogun.

Tylko plac u zbiegu ulic Boryny i Sierpowej, po byłym biurze budowy Osiedla czekał jeszcze na zagospodarowanie. Ale w tym roku (2009), po moim tekście w tej sprawie: „Najatrakcyjniejszy kawałek terenu na Pomorzanach – Ustronie, ciągle bez gospodarza?”, zaczęto tam stawiać wielorodzinny budynek.

Z okien budynków od strony południowej mamy widok na Elektrownię Pomorzany i przebudowany niedawno komin (byliśmy świadkami jak wichura złamała część blaszaną nowego komina). Od strony północnej ponad dachami domów widzimy charakterystyczny „grzybek”, zbiornik na wodę Browaru „Bosman” i czubek wierzy kościoła. Ul. Boryny, to jedna z najspokojniejszych ulic osiedla Ustronie i dzielnicy Szczecina Pomorzany.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kto zna historię swojej ulicy i potrafiłby ją tak ciekawie opisać?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.